Kafein

Kafein

Kafein Nedir?

Kafein bir besin maddesinden ziyade farmakolojik özellikleri olan kimyasal bir bileşik olarak sınıflandırılan bir maddedir. Yine de, tamamlayıcı bir madde veya besin desteklerinde yer alan aktif bir içerik olarak düşünülebilir. Bu içerik; kahve, yeşil ve siyah çay, guarana, kola, çikolata, enerji içecekleri ve jelleri gibi günlük hayatta tükettiğimiz çoğu besin kaynağının içerisinde bulunur. Kafeinin enerji üretimini arttırmak, fiziksel performansı geliştirmek, konsantrasyonu düzene sokmak ve depolanmış yağların yakımını desteklemek gibi işlevleri vardır.

Devamını oku..

5 Ürün

sayfa başı

5 Ürün

sayfa başı

Kafein Hapı Ne İşe Yarar

Kafein, merkezi sinir sistemini, ve bu yolla kalbi ve kasları uyaran kimyasal bir bileşiktir. Kafein açısından zengin olan ürünleri tüketmek, merkezi sinir sistemine etki ederek konsantrasyonu arttırmaya ve daha iyi bir bilişsel performans ile mental çabukluk kazanmaya katkıda bulunur. Kafein ve glikozun kombinasyonu (enerji içeceklerinde olduğu gibi), bilişsel fonksiyonları çok daha fazla geliştiren etkilere sahiptir.

Bu kimyasal, adrenalin salınımını tetikleyerek kan dolaşımına daha fazla yağ asidi girmesini sağlar. Bu nedenle fiziksel aktivite sırasında kaslar yakıt olarak daha fazla yağ asidi kullanabilirler ve bunun sonucunda kas glikojen depoları boşalmamış olur. Tüm bunlar daha şiddetli antrenman yapabilmenizi ve kas yorgunluğunu geciktirebilmenizi sağlar. Kafein aynı zamanda kaslara giren kalsiyum miktarını da arttırarak kas kasılmalarına yardımcı olur (bu spocular için büyük bir avantajdır). Kafein içeren ürünler antrenmandan 1 saat önce kullanıldığında, vücudun esnekliğini geliştirmesinin yanı sıra, yağ depolarını yakmaya yardımcı olarak kilo vermenizi kolaylaştırır.

Sporcular için ipucu: kafein bağımlılık yapan bir madde olduğundan birkaç gün kafein almayı bırakmak veya bir yarışma öncesi kafein tüketimini büyük ölçüde azaltmak, size büyük avantaj sağlar. Bu yolla vücudun töleransı düşürerek, madde tekrar alındığında daha güçlü bir etki vermesi sağlanabilir.

Kafein ağrı kesici olarak (özellikle baş ağrıları veya migren için) kullanımı açısından FDA (U.S. Food and Drug Administration) tarafından onaylanmış bir maddedir. Kafein tüketiminin aynı zamanda astım hastalarında solunum ile ilgili fonksiyonları düzelten ve 4 saate kadar devam edebilen etkileri vardır.

Bu madde aynı zamanda kan basıncı kontrolünü etkileyerek yüksek kan basıncına sebep olabilir. Ama hassasiyet giderme etkisinden dolayı, eğer düzenli olarak alınırsa kan basıncındaki artış çok ufak seviyelerde olur.

Kafeinin Temel Faydaları:

 • Konsantrasyonu arttırır
 • Bilişsel performansı geliştirir.
 • Enerji seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.
 • Fiziksel performansı iyileştirir.
 • Kas yorgunluğunu geciktirmeye yardımcı olur.
 • Kilo vermenize katkı sağlar.
 • Yağ yüzdesinin düşmesini sağlar.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Hamile ve emzirme döneminde bulunan kadınlar için: Günde en fazla 2 fincan olmak üzere ortalama miktarda bir yeşil çay tüketimi kabul edilebilir (yaklaşık 200 mg kafein). Hamilelik durumunda yüksek dozlar kürtaj riskini doğurabilirken emzirme durumunda kafein anne sütüne geçeceğinden bebeği etkileyebilir.
 • Yüksek dozlarda kafein tüketimi, baş ağrılarına, sinirlilik haline, uykusuzluğa, kusma ve ishale, taşikardiye, titremelere, gastrik problemlere, baş dönmesine, sarsıntılara ve zihin bulanıklığına neden olabilir.
 • Kafein tüketimi kullandıktan 30-90 dakika sonra glakom hastalığının semptomlarını ağırlaştırabilir ve iç göz basıncında bir artışa neden olabilir.
 • Safra yolu problemleri veya mide ekşimesi olan kişilerde kullanımı önerilmez. Semptomlar ağırlaşabilir ve reflü veya ülsere neden olabilir.
 • Yüksek dozlarda kafein tüketimi idrar yolu ile atılan kalsiyum miktarında bir artışa sebep olur. Herhangi bir kemik hastalığı veya zayıflığında kafein kullanımını günlük en fazla 300 miligrama (2-3 fincan kahve) düşürün.
 • Bu tamamlayıcı madde diğer kafein içeren maddelerle (efedrin, sinefrin veya fenilefrin) birlikte kullanılmamalıdır. Aşırı uyarılma ile birlikte istenmeyen yan etkiler oluşabilir.