İzole Protein Nedir?

İzole protein, diğer maddelerden olabildiğince arındırılmış, çok yüksek miktarda protein oranına sahip (%90-96), doğal yapısını kaybetmemiş ve yüksek biyolojik etkinliğe sahip bir protein türüdür. İzole protein üretiminde önemli olan, proteinin biyolojik etkinliğine zarar vermeden yağ, laktoz vb. maddelerin arıtılmasıdır.

İzole Whey Protein Nedir

Whey proteini, önemli ve dallı zincirli amino asitler içerdiğinden kas gelişimi için tüketebileceğiniz en iyi protein türlerinden biridir. Egzersiz öncesi veya sonrasında whey proteini tüketerek, kas büyümesi işlemi için kas protein sentezini yani vücudunuzdaki amino asit miktarını artırabilirsiniz. Whey proteini, izole whey protein de dahil olmak üzere farklı formlarda bulunabileceği için, her formun sağlığa etkilerini ve sizin için en iyi whey proteini türünü anlamanız önemlidir.

İzole Protein Nedir? İzole Proteinler Ne İşe Yarar?

İzole Protein Ne İşe Yarar?

Whey proteini, süt ürünlerinden üretilir. Daha spesifik olmak gerekirse, peynir yapımı için sütten kazein proteini çıkarıldığında görebileceğiniz yarı saydam sıvıya verilen isimdir. Whey proteini, amino asit kompozisyonu ve sindirilebilirlik bakımından en iyi proteinlerden bir tanesidir. Whey proteinini süt içerek ya da toz halinde satın alarak tüketebilirsiniz. İzole whey protein, ürünün içindeki laktozu ve külü çıkarmak için whey proteinini bir mikrofiltre ile filtrelemek suretiyle üretilmektedir.

Whey proteini ve izole formu arasındaki temel fark, içeriklerinde bulunan protein, laktoz ve yağ miktarlarıdır. Whey protein tozu, yüzde 11 ila 14.5 protein, yüzde 63 ila 75 laktoz ve yüzde 1 ila 1.5 süt yağı içermektedir. İzole whey protein ise yüzde 90'ın üstünde protein içermesinin yanı sıra yaklaşık yüzde 0.5 laktoz ve süt yağı içerir. İzole whey proteini, laktoz duyarlılığı olan kişiler için çok önemli bir üründür.

Whey proteini ile izole whey proteini arasında yapacağınız seçim, ihtiyaç ve hedeflerinize bağlıdır. Whey proteininin bir yararı, karbonhidrat glikozunu içeren bir şeker türü olan laktoz içermesidir. Jay R. Hoffman, Ph.D., "Protein Alımı: Zamanlamanın Etkisi" başlıklı yazısında, bazı araştırmaların, karbonhidratların kaslarınızın absorbe edebileceği amino asit miktarını arttırdığını desteklediğini belirtiyor. Glikoz, egzersiz sırasında ve sonrasında enerji seviyenizi de yüksek tutabilen bir besin öğesidir.

İzole whey proteini ise, önemli miktarda laktoza sahip olmamasına rağmen, birçok kişi tarafından hala yüksek protein konsantrasyonu için tercih edilmektedir. izole whey proteinini, meyve suyu ve süzme peynir gibi yiyeceklerle karıştırarak karbonhidrat bakımından zenginleştirebilirsiniz.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.