HMB (BETA-HYDROXY BETA-METHYLBUTYRIC ACID)

HMB (BETA-HYDROXY BETA-METHYLBUTYRIC ACID)

HMB Nedir?

Hidroksi metil bütirat (HMB) lösin amino asidinin metabolize edilmesi ile üretilen bir maddedir. Vücut yağ oranını düşürürken aynı zamanda hücre yıkımını engellemek isteyen kişiler için ideal bir tamamlayıcı maddedir. Etkileri; kas gelişimi, dayanıklılık ve spor performansında artış olarak sıralanabilir.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

HMB Ne İşe Yarar

Hidroksi metil bütirat (HMB)’ın temel fonksiyonu protein yıkımını engellemektir. Bu maddenin kullanımı fiziksel egzersiz veya bir ameliyat sonrası iyileşme süreci gibi stresli durumlar sonrasında meydana gelen doğal protein yıkımının neden olduğu kas dokusu azalmalarını önlemeye yardımcı olur. HMB tamamlayıcı maddelerinin tüketimi protein yıkımını en aza indirirerek kas kütlesinin korunmasını sağlar.

Krebs döngüsünde rol oynayan faktörlerden biri olan HMB, vücutta bulunan glikojen ve glikojenik amino asit depolarının kullanımının azalmasına yardımcı olur. Madde bunun yerine vücudu enerji kaynağı olarak yağ asitlerinin kullanımına teşvik eder. Bu demektir ki, Hidroksi metil bütirat yıkımı engellerken aynı zamanda yağ asitlerinin oksidasyonunu ve yakılmasını sağlayarak, yağ depolarının azalmasına ve kas oluşumunun en üst düzeye çıkmasına katkı sağlar.

HMB içeren tamamlayıcı maddelerin kullanımı 3-metil-histidin, kreatin kinaz (CK) ve laktat dehidrojenaz (LDH) gibi hücre hasarı göstergelerinin azalmasına yardımcı olur ve bu sayede kas hasarını en aza indirir. Bunun sonucu olarak, yüksek HMB seviyeleri, kas hücrelerinin rejenerasyonunu ve kasların iyileşme sürecini destekleyici etkilere sahiptir.

Yüksek miktarlardaki HMB kas dokusunun korunmasına yardımcı olurken, miyoglobün gibi lösin ve izolösin bakımından zengin proteinlerin hidroliz sürecini zorlaştırır. Miyoglobünin muhafaza edilmesi kas dokularının korunmasını sağlamanın yanı sıra, aerobik fiziksel kapasiteyi arttırmaya ve bu sayede fiziksel efor çıtasını yükseltmeye yardımcı olur.

Bunlardan ötürü HMB performanslarını ve kas definasyonlarını geliştirmek veya kas kaybetmeden kilo vermek isteyen sporcular için ideal bir tamamlayıcı maddedir.

HMB’nin Temel Faydaları:

  • Vücuttaki doku ve hücre yıkımının engellenmesine katkıda bulunur.
  • Kas kütlesi artışı sağlar.
  • Dayanıklılığı ve spor performansını geliştirir.
  • Vücut yağlarının yakılmasını tetikler.
  • Kas definasyonunu arttıran etkileri vardır.
  • Kasların iyileşme sürecine ve rejenerasyonuna olumlu etkileri vardır.
Dikkat-Olası Yan Etkileri
  • Böbrek probleminiz varsa, protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Protein tamamlayıcılarını alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.