Hayvansal Proteinler Nelerdir?

Protein, yağsız kas kütlenizi korumak ve vücut dokularınızı onarmak için gerekli olan bir besindir. Diyetinizdeki eksiksiz ve yüksek kaliteli proteinler vücudunuzun yeni proteinler üretmek için ihtiyaç duyduğu amino asitlerin her birini sağlar. Hayvansal protein kaynakları yüksek kaliteye sahiptir ve bunları diyetinize dahil etmek, amino asitleri ve diğer gerekli besin maddelerini yeterli bir şekilde almanızı sağlar.

Derisiz tavuk eti (beyaz et), 85 gramında 27 gram protein içerdiğinden, hayvansal protein bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Derisiz hindi göğsü de, bir diğer yağsız hayvansal protein kaynağıdır. Sodyum ve nitrat gibi kimyasal koruyucuları daha az tüketmek için dilimlenmiş et yerine işlenmemiş tavuk ve hindi göğsü tercih etmeniz önerilmektedir. Tavuk yahnisini sebzelerle hazırlamayı ya da protein içeriğini artırmak için makarna sosu üzerine kesilmiş, pişmiş tavuk veya hindi göğsü eklemeyi deneyin.

Yumurtadaki proteinler çok yüksek kaliteye sahiptirler çünkü içerdikleri temel amino asitlerin oranları vücudunuzun ihtiyaçları için neredeyse idealdir. Bir tam büyük yumurta 6.3 gram hayvansal protein içerir (beyazında 3.6 gram ve sarısında 2.7 gram olmak üzere). Yumurta beyazı yağ ve kolesterol içermez. Sarısı ise doymuş yağ ve kolesterole sahiptir fakat demir ve D vitamini içerir. Yüksek proteinli bir kahvaltı için, yumurta, ıspanak, kekik, güveyotu ve az yağlı beyaz peynir kullanarak bir Yunan omleti hazırlayabilirsiniz.

Hayvansal Proteinler Nelerdir? Hayvansal Proteinler Hakkında Detaylı Bilgiler

Hayvansal Protein Kaynakları

Hayvansal protein kaynaklarından en önemlileri şunlardır

• Tavuk Göğsü:
85 gram kavrulmuş derisiz tavuk göğsü yaklaşık 27 gram protein ve 140 kalori içerir. Bazı çalışmalar, yüksek proteinli bir diyette tavuk yemenin kilo vermenize yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir tavuğun besin profili genellikle diyetinden etkilenir. Çayırda yetiştirilen tavukların antioksidan ve omega-3 seviyeleri daha yüksektir.

• Hindi Göğsü:
Göğüs, hindinin en yağsız parçasıdır. 85 gram kavrulmuş derisiz hindi göğsü yaklaşık 24 gram protein ve 115 kalori içerir. Hindi göğsü ayrıca niasin, vitamin B6, selenyum, fosfor ve çinko bakımından da zengindir. Ve yüksek miktarda triptofan içerir. Bu amino asit, önemli bir nörotransmitter olan serotonini sentezlemeye yardımcı olur.

• Yumurta Beyazı:
Yumurtadaki vitaminler, mineraller ve antioksidanların çoğu sarı kısımda bulunur. Diğer yandan, yumurta beyazı proteinlerin en az %60'ını içerir.Yumurta aklarından oluşan bir fincan (243 gram), 26 gram protein ve sadece 115 kalori içerir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.