Hangi Protein Tozunu Kullanmalıyım?

Piyasada çok sayıda ve çeşitte protein tozu bulunuyor. Peki hangisini kullanacağımıza nasıl karar vereceğiz? Bu yazıda size doğru protein tozunu seçmenize rehberlik edecek, yararlı protein tozu tavsiyeleri sunacağız. Protein kas kütlesinin %80'ini oluşturur (suyu saymazsak) ve kasların yapısı ile hareketinden sorumludur. Pek çok sporcu, yüksek proteinli gıdalara ek olarak kas büyüklüğünü, kuvvetini ve performansını optimize etmek için protein takviyeleri kullanmaktadır. Fakat protein takviyeleri söz konusu olduğunda, asıl önemli olan tüm protein tozu çeşitlerinin aynı olmadığıdır. Farklı protein türlerine girmeden önce, proteinlerin nasıl sınıflandırıldığını hızla gözden geçirelim: Konsantreler: Toz formundaki, işlenmiş konsantre proteinler, "protein olmayan" kısımların uzaklaştırılma derecesine bağlı olarak farklı kompozisyonlar verebilir. Örneğin, çoğu protein konsantresi yaklaşık yüzde 70-80 protein içerirken kalan kısım karbonhidrat, mineral, nem (su) ve yağlardan oluşur. İzolatlar: Diğer yandan, protein izolatlarının, protein içermeyen kısımları daha fazla çıkarılmıştır ve yüzde 90'a varan miktarda protein içerirler. Örneğin, peyniraltı suyu proteini (whey) izolatı yaklaşık yüzde 86 oranında protein (yüzde 90 kuru ağırlık) içermektedir. Hidrolizatlar: Hidrolize protein ya da hidrolizatlar, polipeptitler ve peptitler de dahil olmak üzere kısmen sindirilmiş proteinlere verilen isimdir. "Kısmen sindirilmiş" kulağa kötü gelebilir, ancak hidrolizatlar aslında bir o kadar faydalı olabilecek ürünlerdir! Kan dolaşımına amino asit yapı taşlarını sağlamakla beraber, peptidler, vücutta ekstra yararlı eylemler gösterebilirler. Konu protein tozu seçimi olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli protein türleri vardır ve bunların her biri özgün ve benzersiz özellikler ile potansiyel avantajlara sahiptir. Protein tozlarında en çok talep edilen türler genelde süt, yumurta ve bezelye proteinleridir. Eğer hangi protein tozunu kullanmalıyım diye düşünüyorsanız, en sağlıklı seçimler de bunlar olacaktır.

Hangi Protein Tozunu Kullanmalıyım? En İyi Protein Tozları

En İyi Protein Tozu Hangisidir?

• Whey proteini
Whey proteini, peynir suyundan izole edilmiş globüler proteinlere verilen isimdir. İnek sütündeki protein,%20 whey proteini ve %80 kazein proteini iken, insan sütü için bu oran %60'a %40'tır. Peynir suyundaki protein oranı, peynir altı suyundaki toplam kuru katıların yaklaşık %10'unu oluşturur. Bu protein tipik olarak beta-laktoglobulin (%65), alfa-laktalbümin (%25), sığır serum albümini (%8) ve immünoglobülinlerin bir karışımıdır. Bunlar pH'tan bağımsız olarak kendi doğal formlarında çözünürler.

• Kazein proteini
Bir diğer süt proteini türü olan kazein, süt, yoğurt, çikolata, dondurma ve çeşitli işlenmiş gıdalar gibi süt ürünlerinde bulunur. Kazein proteinini supplement formunda alabilirsiniz, zira sıklıkla başka bir süt esaslı protein olan whey proteine alternatif olarak satılmaktadır. Kazein proteini, besinler yoluyla da tüketilse supplementler yoluyla da alınsa sahip olduğu potansiyel birçok fayda ile diyetinize çok yararlı bir katkı olabilir.

• Yumurta proteini
Yumurta beyazını izole etmek, toz haline getirmek ve kurutmak, yumurta proteini tozu üretiminin bilindik bir yoludur. Tozun içeriğinde bazen yumurta sarısı da bulunur, ancak çoğu yumurta proteini takviyesi yalnızca yumurta beyazını içermektedir. "Albumin" terimini gördüğünüzde bilin ki, yağın büyük bir kısmı filtreleme yoluyla uzaklaştırılmıştır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.