Hangi Omega 3 Desteğini Tercih Etmeliyiz?

Beslenme düzeninizin bir parçası olarak omega 3 yağ asitlerine ihtiyacınız vardır. Vücut, keten tohumu gibi bitki kaynaklarında bulunan omega 3 formunu (ALA) yağlı balıkların sağladığı forma (EPA, DHA) dönüştürür. Harvard profesörü Dr. Frank Sacks'e göre, çoğu insan bu formlardan yeterince yararlanamamaktadır. Balık yağı desteklerini piyasada çok farklı çeşitte bulabilirsiniz, ancak hepsi birbirine eşit değildir. Omega 3, işlendiğinde kolayca zarar görebilen hassas bir yağ asididir. Sızdırılmış veya kontamine olmuş balık yağı takviyeleri almak, sağlığınız için çok zararlı olabilir. Kaliteli bir destek satın almak için her zaman etiketi okumanız önerilir. Kaliteki markaların etiketinde, ürünün moleküler olarak damıtıldığı belirtilir. Bu, yağın ağır metaller, dioksin ve PCB'ler gibi çevresel toksinlerden ayrılması amacıyla işlendiği anlamına gelir. Bazı ticari balık yağları, kirlenme ve bozulmayı en aza indirmek için daha az toksin biriktirme eğilimi gösteren sardalya ve hamsi gibi küçük soğuk su balıklarından ekstrakte edilir ve oksidasyonun önlenmesi için E vitamini ya da biberiye özü gibi bir antioksidan ile harmanlanırlar. Balıkların bozulduğuna dair olası bir endikasyon tüketim sonrası oluşan sindirim rahatsızlığıdır.

Besinsel yağlar, bir gliserol omurgasına bağlı yağ asitlerinin oluşturduğu trigliseritler biçimindedirler. Bağırsak enzimleriniz trigliseritleri tanır ve uygun bir şekilde sindirerek emilim ve metabolizmalarına izin verir. Bazı işleme tipleri, balık yağının trigliserid yapısını bozar ve bozulma tersine çevrilmediği sürece uygun sindirim ve metabolizma gerçekleşmeyebilir. Daha iyi kaliteye sahip balık yağı desteklerinin, böyle durumlarda trigliserit formuna geri yüklendikleri etiketlerinde belirtilir.

Hangi Omega 3 Desteğini Tercih Etmeliyiz?

Hangi Balık Yağları Kullanılmalıdır?

Balık yağındaki omega 3 yağ asitleri (EPA ve DHA), yaklaşık 3 e 2 oranında (veya 1,000 miligram yağ başına 180 miligram EPA - 120 miligram DHA oranında) bulunurlar. Bu nedenle, doğal balık yağının sadece yüzde 30'u EPA/DHA şeklindedir ve geri kalanı diğer yağ asitlerinden oluşur. Daha yüksek EPA/DHA konsantrasyonu sağlayan konsantre balık yağı desteği çeşitleri mevcuttur. Bu, daha az kapsül tüketerek daha fazla aktif bileşen elde etmenizi sağlar. Doktorunuzdan sizin için en uygun dozu belirlemede yardım etmesini isteyin.

Morina karaciğeri yağı, normal balık yağından farklıdır, çünkü DHA EPA oranı daha yüksektir. Bu formların ikisi de vücut için çok önemlidir, ancak DHA özellikle çocuklarda beyin gelişimini destekleyici etkilere sahiptir. Morina karaciğer yağının düzenli tüketimi, toksik seviyede A ve D vitamini alımına neden olduğundan bu desteği kullanacaksanız vitamin içeriğini azaltan markaları aramanız tavsiye edilir. Ayrıca morina karaciğeri yağı takviyelerini çocuklarınıza vermeden önce her zaman bir çocuk doktoruna danışmanız önerilir. Başka bir seçenek olan kril yağı, doğal kırmızısının kaynağı beyin sağlığını destekleyen bir antioksidan olan (astaksantin adı verilen bir karotenoid) karides benzeri bir hayvandan elde edilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.