Günlük Protein Hesabı Nasıl Yapılır?

Günlük ne kadar protein tüketmeniz gerektiği sorusuna verilebilecek tek bir cevap yoktur. Cevap, aktivite durumunuza, sağlık durumunuza, önceden var olan çeşitli durumlara (böbrek hastalığı gibi tıbbi sorunlar veya vejetaryenlik gibi yaşam tarzı seçimleri) bağlıdır ve yukarıdaki tüm faktörler düşünülmüş olsa bile, genelde bir değer aralığı belirlenmiş tek bir sayıdan daha tutarlıdır. Kısacası protein hesaplamak için birçok parametreyi göz önünde bulundurmanız gerekir.

- Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama
Günlük protein ihtiyacı hesaplarken, öncelikle aktivite durumunuzu ve hedeflerinizi düşünmeniz gerekir. Yağsız kas kütlenizi koruyarak aynı zamanda vücut yağ oranını düşürmeye çalışan bir sporcu ya da yüksek derecede aktif bir kişiyseniz, günlük protein tüketiminiz 1.5-2.2g / kg vücut ağırlığı sizin için iyi bir hedef olacaktır. Bir sporcu ya da yüksek derecede aktif bir kişiyseniz ya da yağsız kas kütlenizi koruyarak vücut yağınızı yakmaya çalışıyorsanız günlük protein alımınız 1.0-1.5 g / kg vücut ağırlığı arasında olmalıdır. Pek aktif değilseniz ve vücut kompozisyonunuzu fazla değiştirmek istemiyorsanız günlük protein tüketiminizi 0,8 g / kg vücut ağırlığı civarında tutmanız doğru olacaktır. Yapılan araştırmalarda, yalnızca 1.5g / kg vücut ağırlığına kadar olan dozlar yoğun bir şekilde incelenmiştir. Bu araştırmalara göre, daha yüksek bir protein alımı için herhangi bir belirgin negatif etki bulunmamıştır.

Günlük Protein Hesabı Nasıl Yapılır? Protein Kullanma Rehberi

Protein İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

- Kiloya Göre Protein Hesaplama
Eğer obezseniz, protein tüketiminizi kiloya göre hesaplamak pek iyi bir fikir değildir. Ya yağsız kütlenizi (vücut yağ yüzdesi ile hesaplanabilen yağ kütlesinden çıkarıldıktan sonra toplam ağırlık) hesaplamanız ya da hesaplamalar için ulaşmak istediğiniz hedef ağırlığınızı kullanmanız önerilir. Protein tüketimi için ABD'de tavsiye edilen günlük sınır, cinsiyete bağlı olarak yetişkinler için 46-56 gr arasında değişmektedir. Bazen bu sayı, ağırlığa göre 0,8 g / kg vücut ağırlığı olarak da tanımlanır. Herhangi bir ekstra koşul öngörülmediğinden, bu tarz öneriler genelde sizin için alt limit olmalıdır. Aynı zamanda genel öneriler, yetersiz aminoasit alımı bu aminoasitleri bu tüketim seviyesinde diğer kullanımlar için harekete geçirmeyeceğinden kas kütlesi kaybına neden olabileceği için, kas kaybı sürecine giren yaşlı insanlar için yeterli olmayabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.