Günlük 100 Gram Protein Nasıl Alınır?

Protein vücut sağlığı için çok önemlidir. Vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için her gün protein tüketmeniz gerekir. Protein diyet referans alımı, vücut ağırlığının her kilogramı için 0.8 gram olsa da, yapılan araştırmalar, planlı bir protein diyeti ile yüksek protein alımının vücut sağlığını kilo kaybı da dahil olmak üzere birçok farklı yönden olumlu etkilediğini kanıtlamaktadır. Günlük 100 gram proteini çok çeşitli kaynaklardan alabilirsiniz. Aşağıdaki listede bol protein içeren besinler ve içerdikleri protein miktarları yazmaktadır: Kırmızı et: Sığır, domuz ve kuzu eti size protein patlaması yaşatabilir ancak yağlı kısımları damar tıkanıklığı ve yüksek kolesterole neden olabilir. Kırmızı et tüketirken, sığır filetosu, bonfile ve kemiksiz but gibi yağ oranı %5 ya da daha düşük çeşitleri tercih edin. Beyaz et ve yumurta: Derisiz tavuk göğsü ve hindi pirzola gibi yağsız kısımları tercih etmelisiniz. 300 gram tavuk göğsünde 69 gram protein bulunur. Aynı şekilde 1 yumurta, 6 gram protein içerir. Deniz mahsülleri: Mükemmel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, deniz mahsüllerinin doymuş yağ oranı düşüktür. Aynı zamanda bu besinler, kalbinizi koruyan maddeler olan omega 3 yağ asitleri bakımından çok zenginlerdir. Süt ürünleri: Süt ürünlerinde daha çok kas yapımında kullanılan proteinler bulunur. Bu besin maddeleri aynı zamanda kan basıncını düşürmede ve şeker hastalığı riskini azaltmada da önemli bir rol oynarlar.

Günlük 100 Gram Protein Nasıl Alınır? Beslenme Rehberi

Yüksek Protein İçeren Yiyecekler Hangileridir?

Soya: Bir fincan pişmiş soya fasülyesi (29 gram protein), 100 gram biftekten daha fazla protein içermektedir.
Sebze ve baklagiller: Sebze ve baklagiller, fincan başına 15 grama kadar proteine sahip olabilir
Protein içecekleri: En iyisi, proteini her zaman yiyeceklerden elde etmektir. Fakat beslenme düzeniniz almanız gereken proteini sağlamıyorsa, protein içecekleri ve tozları size yardımcı olabilir.
Kabuklu yemişler ve tohumlar: 14 gram kabak veya ayçiçeği çekirdeğinden (1 çorba kaşığı), yemişlerden (12 badem, 24 fıstık, 7 ceviz) veya 2 çorba kaşığı fıstık ezmesinden 8 gram protein elde edersiniz.
Örnek bir öğün:
Kahvaltı: Yulaf ezmesi ve bir fincan sade süzme yoğurt.
Öğle Yemeği: Avokado, kırmızı biber ve bir şeftali ile karıştırılmış 150 gram tavuk göğsü.
Akşam Yemeği: 200 gram biftek ve kırmızı biber.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.