Green Coffee Extract (Yeşil Kahve Çekirdeği)

Green Coffee Extract (Yeşil Kahve Çekirdeği)

Yeşil Kahve Çekirdeği Nedir?

Yeşil kahve, kavrulmamış kahve çekirdeklerine verilen isimdir. Normal kavrulmuş kahvenin tersine, yeşil kahve klorojenik asit bakımından zengindir. Klorojenik asit yeşil kahvenin içerisindeki temel aktif bileşendir ve vücudun yağ depolarının oksidasyonunu tetiklemek ile görevlidir. Bu madde sadece daha kolay ve çabuk bir yağ yakımına sebep olmakla kalmayıp aynı zamanda erken yaşlanma ve bazı hastalıkların gelişimlerini engelleyecek antioksidanlara sahiptir.

Devamını oku..

3 Kayıt

sayfa başı

3 Kayıt

sayfa başı

Yeşil Kahve Çekirdeği Ne İşe Yarar

Yeşil kahve çekirdeğinin içerisindeki temel bileşen madde, bu ekstratın kimyasal ve terapatik etkilerinden sorumlu polifenolik bir bileşik olan klorojenik asittir. Klorojenik asidin sinir sistemi üzerinde vücuttaki yağ depolarının yakımını tetikleyen bir etkisi vardır. Kısacası, yeşil kahve özütü tüketimi yağ asitlerinin oksidasyonuna ve vücuttan atılmasına neden olarak kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Vücut tarafından yağ ve kalorilerin yakılmasını tetikleyen termojenik bir faktör olduğu düşünüldüğünden yeşil kahve ve kahve tüketimi ile vücuttaki yağ oranı arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok araştırma yapılmıştır. Bu bağlantı kafeinli ve kafeinsiz kahve tüketen kişiler arasında kurulmaya çalışıldığından, durumun kafeinle direkt olarak bir ilgisinin olmadığı daha sonradan anlaşılmıştır. Bu tür durumlarda etkin olan maddeler klorojenik asit gibi kahve içerisindeki diğer aktif maddelerdir. Bu ürünü tamamlayıcı bir madde olarak düşük kalorili bir diyet ile beraber kullanmak yağ kütlesinin ve vücut ağırlığının azalmasında büyük rol oynamaktadır.

Yeşil kahve özütünde bulunan bileşenlerden bir tanesi tabiki sinir sistemini uyararak konsantrasyon yeteneğinin, zihinsel çevikliğin ve bilişsel işlevlerin artmasını sağlayan kafeindir. Kafein uyku ve rahatlama sağlayan bir nörotransmiter olan adenozinin etkilerine karşı koyarak dikkatli olma durumuna, uyanıklığa ve bilişsel fonksiyonlara katkıda bulunur.

Karbonhidratların bağırsaklardaki emilimini azalttığı için, yeşil kahve tüketimi aynı zamanda glisemi seviyelerininn düzenlenmesine ve kontrol edilmesine de yardımcı olur. Glikozun emilip kan dolaşımına geçmesini engelleyerek şeker hastalığının gelişme riskini ve insülin etkilerine karşı direnci azaltır. Aşırı inslün üretimin dezavantajlarından bir tanesi adipojenik etkiler ortaya çıkarmasıdır. Bu etkiler sonucunda vücut yağında bir atrış görülür. Bu nedenle, aşırı insülin üretimini engelleyen yeşil kahve özütü, vücuttaki yağ depolanma oranının azalmasına katkıda bulunur.

Yeşil kahve ekstratı kavrulma gibi bir sürece maruz kalmadığından, içeriğindeki antioksidan maddelerin çoğu korunmuş vaziyette kalır. Ekstrat tanin ve flavanoid gibi inflamasyon işaretçisi bir amino asit olan homosisteinin sentezini engelleyen maddeler içerir. Bu inflamasyon işaretçisinin düşük seviyelerde seyretmesi daha güçlü bir kardiyovasküler korumaya mahal vererek, kalp problemlerinin önlenmesine katkıda bulunur. Antioksidanlar serbest kökler tarafından hücrelere verilen hasarı engelleyerek hücresel dejenerasyonu ve erken hücre yaşlanmasını önler veya yavaşlatırlar. Yeşil kahve hücre dejenerasyonuna karşı koruma sağladığından bu maddenin etkileri aynı zamanda kanser ve arteoskleroz gibi rahatsızlıkları önlemeye yararken, eklem ve inflamasyon problemlerinin de azalmasını sağlarlar.

Yeşil Kahve Çekirdeğinin Faydaları:

  • Kilo vermeye yardımcı etkileri vardır
  • Vücut yağ yüzdesinin azalmasını sağlar
  • Karbonhidratların bağırsaklardaki emilimini azaltır
  • Kardiyovasküler korumaya katkıda bulunur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Bu madde efedrin, sinefrin ve fenilefrin gibi diğer kafein kaynakları ve/veya tetikleyici maddeler ile birlikte kullanılmamalıdır. Aşırı uyarılma ve istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir.
  • Glakom, anemi, anksiyete, hemofili, şeker hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, ishal veya hassas bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde kullanılması önerilmez. Belirli tedavilerle çakışarak semptomları daha kötüye götürebilirken aynı zamanda istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.