Göz Otu (Eyebright)

Göz Otu (Eyebright)

Göz Otu Nedir?

Göz otu Avrupa’da geniş alanlarda görülen otsu bir bitki çeşididir. Bitkinin toprağın üstünde kalan çiçekli kısımlarından 100 yılı aşkın süredir faydalınılmaktadır. Göz otunda bulunan aktif bileşen maddeler; lignanlar, flavonoidler (apigenin, krizoeriol ve luteolin glikozidler, ramnogalaktozidler), taninler ve aucubin, euprosid, veronikosid, mussaenosid, ladrosid, katalpol, verprosid ile iksorosid gibi iridoid monoterpenlerdir. Göz otunun antiinflamatuvar özellikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bitkinin karaciğeri toksik maddelere karşı koruduğu gözlemlenmiştir.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Göz Otu Ne İşe Yarar?

Göz otu burun içerisindeki deri dokusunun iltihaplanmasında tedavi amaçlı kullanılan bir üründür. Madde aynı zamanda alerjik rinit, sinüzit, bronşlar ile ilgili hastalıklar ve soğuk algınlığı gibi solunum yolları problemlerinin tedavisine yardımcı olur. Göz otu alerjik reaksiyonların önlenmesi ve tedavisinde de etkili bir üründür. Göz otu, boğaz ağrısı, öksürük ve ses kısıklığı gibi durumlarda kullanılabilirken, kulak ağrısı ve göz iltihaplanması gibi rahatsızlıkların tedavisini de olumlu etkilediği gözlemlenmiştir. Göz otu, sarılık, deri hastalıkları, epilepsi ve baş ağrısı gibi envai çeşit hastalığın tedavisine destek olması amacı ile oral yolla alınan bir üründür. Bunun dışında göz otu blefarit, konjuktivit, göz yorgunluğu ve göz iltihabı gibi durumlarda topikal olarak da kullanılabilmektedir.

Göz Otunun Temel Faydaları

  • Kulak iltihaplarına iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Göz nezlesine iyi gelir.
  • Gözün genel sağlığını destekler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Göz otunun hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.