Glukozamin Nedir?

55 yaşına geldiğinizde, muhtemelen artrit semptomları yaşamaya başlarsınız. En sık görülen eklem hastalığı olan osteoartrit, kemik dokusunun aşınması ve yıpranması sonucu majör eklemlerin kıkırdak örtüsünün bozulmasına neden olur. Kıkırdak aşındıkça, eklemde ağrı ve sertliğe yol açar. Glukozamin, kıkırdak ve sinoviyal sıvıların doğal olarak oluşan bir bileşenidir ve bir besin takviyesi olarak alındığında, semptomların tedavisi için bir miktar fayda sağlayabilir. Yine de, herhangi bir glukozamin takviyesi ile tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Glukozamin vücutta kıkırdak matriksinde ve sinovyal sıvıda doğal olarak glukozamin sülfat formunda bulunur. Glukozamin sülfatın glikozaminoglikanların sentezinde ve eklemleri çevreleyen kıkırdağın güçlendirilmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Glukozamin, glukozamin hidroklorür, N-asetil-glukozamin ve glukozamin sülfat dahil olmak üzere bir çok formu vardır. Bununla birlikte, MayoClinic.com osteoartritin tedavisinde sadece glukozamin sülfat içeren takviyelerin yarar sağlayacağını belirtmektedir.

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin sülfat, vücutta doğal olarak bulunan bir glikosaminoglikan olan kondroitin sülfat ile birlikte birçok takviyede yer alan bir bileşendir. Kondroitin, eklem kıkırdağının yağlı kalmasından ve yeni kıkırdak oluşturacak yapı bloklarının üretiminden sorumludur. Glukozamin sülfat ile birlikte takviye formunda alındığında, osteoartrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. "Drugs and Aging" adlı tıbbi dergide yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, glukozamin-kondrotin sülfat takviyelerinin, ağrıyı hafifletmek ve dizdeki orta-şiddetli osteoartritin ilerlemesini geciktirmek için etkili olduğunu bulmuşlardır. Metilsülfonilmetan (veya MSM) ile glukozamin sülfat, osteoartritin tedavisi için mevcut olan bir başka glukozamin diyet takviyesi türüdür. Metilsülfonilmetan, tipik olarak birçok tahıl, meyve ve sebzede bulunan doğal olarak oluşan bir kükürt bileşiğidir. Kıkırdak ve diğer bağ dokuların sentezi için vücut tarafından ihtiyaç duyulan bir bileşendir. Farmakoloji dergisi "Clinical Drug Investigation" adlı bir çalışmada, glikozamin ile birlikte kullanıldığında MSM'nin, diz osteoartriti ile ilgili iltihap ve ağrıyı azaltmada etkili olduğunu belirtmiştir.

Glukozamin Nedir? Ne İşe Yarar?

Glukozamin Kilo Aldırır Mı?

Glukozamin, osteoartritin bazı semptomlarının giderilmesinin yanı sıra size başka faydalar da sağlayabilir. N-asetil glukozamin içeren oral takviyeler ve lavmanlar, inflamatuar barsak hastalıkları ve ülseratif kolit ve Crohn hastalığı ile ilişkili kanlı ishalin semptomlarını ve sıklığını gidermek için etkili olabilir. Glukozamin ayrıca diyabet, kronik venöz yetmezlik, temporomandibular eklem ağrısı, romatoid artrit ve lomber omurga diski dejenerasyonundan kaynaklanan bacak ağrısının semptomatik tedavileri için de incelenmektedir. Aynı zamanda diz yaralanmasından veya ameliyattan sonra glukozamin almak da fayda sağlayabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.