Glycine (Glisin)

Glycine (Glisin)

Glisin Nedir?

Glisin (aminoetanoik asit), 20 proteojenik amino asitten bir tanesidir. Çeşitli metabolik işlemler için gereken protein bileşenlerinin sentezlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda beyindeki sinirsel iletişime de katkıda bulunarak, uyku kalitesini arttırır ve yorgunluğu en düşük seviyeye indirerek enerjisizliği ortadan kaldırır.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Glisin Ne İşe Yarar

Glisin temel olmayan bir amino asit çeşididir. Vücut bu maddeyi bir başka amino asit olan serinden sentezleyebilir. Bir amino asit olarak, glisin diğer temel olmayan amino asitlerin aminasyon veya transaminasyon yolu ile sentezi için önemli bir azot kaynağıdır. Bu amino asit sayısız metabolik süreçte enzimler gibi hayati önem taşıyan protein yapılarının oluşturulmasına katkıda bulunur.

Glisin, kendi özel sinyal sistemine sahip olmasının ve talamus, hipokampüs ve beyincik gibi önemli beyin yapılarına etki etmesinin yanı sıra nöromodülatör ve nörotransmiter aktiviteler de sergiler. Glisin hem baskılayıcı hem de uyarıcı roller üstlenebilirken, sinir sinyallerinin iletiminde önemli bir yere sahiptir. Bu şekilde bilişsel esnekliğe ve hafıza ile ilgili yapıların düzgün bir şekilde oluşmasına katkıda bulunur. Beyindeki nöral iletişime katkı sağlamanın yanında, glisin aynı zamanda uyku kalitesini arttırır, enerjisizliği engeller ve yorgunluğu en aza indirir.

Kendini diğer iki amino asit olan metionin ve argninin ile eşleştiren gilisin transmetilasyon yolu ile kreatini meydana getirir. Kreatin önemli bir enerji kaynağıdır ve kas kasılmaları ile gelişimini destekleyici özelliklere sahiptir. Glisin kreatin sentezinde görev aldığı için, bu maddeyi tamamlayıcı olarak kullanmak kas bozunumunu, yorgunluğunu ve kas kütlesi kaybını engellemek açısından önemlidir. Bir tamamlayıcı madde olarak glisin sporcuların kas kütlesini korumasını ve geliştirmesini sağlarken daha iyi bir spor performansına sahip olmalarına yardımcı olur.

Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.