Gaba (Gamma Amino Butric Acid)

GABA Nedir?

GABA (gama-aminobütrik asit), vücutta doğal olarak bulunan ve sinir sisteminde nöron aktivitesini azaltarak nörotransmiter görevi gören bir çeşit amino asittir. Bu nörotransmiter maddenin temel yararı, vücuttaki rahatlama ve iyi hissetme duygularını arttırarak, endişe ve sinirlilik halini en düşük seviyeye indirmesidir. GABA kullanımı aynı zamanda anabolik hormonların sentezinde ve kas kütlesi oluşumunda bir artışa neden olur

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

GABA Ne İşe Yarar

GABA (gama-aminobütrik asit), vücutta kendiliğinden oluşan ve sinir sisteminde nörotransmiter madde görevi gören bir tür amino asittir. GABA’nın çalışma mekanikleri arasında, belirli nörolojik belirtileri engelleyerek nörotransmisyona müdahele etmek ve bu yolla büyüme hormonu ile testosteron gibi anabolik hormonların sentezini tetiklemek gibi görevler vardır. Doku tamiri ve kas yenilenmesi açısından çok kritik bir rol oynayan anabolik hormonların üretimi özellikle gece vakitlerinde en üst seviyededir. Bu tür hormonların sentezinde meydana gelen bir artış, kas kütlesinin artmasına, egzersiz sırasında hasar gören kas liflerinin iyileşmesine, kas yapısının daha güçlü bir hale gelmesine, dayanıklılığın artmasına ve fiziksel performansın gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle eksiksiz bir uyku, hücre rejenerasyonunu tetiklediğinden ve şiddetli antrenman sonrası kasların iyileşme sürecine yardımcı olduğundan, sporcuların ihtiyacını karşılamak açısından bire birdir.

GABA miktarındaki artış kişinin rahatlamasını ve modunun yükselmesini sağlarken, anksiyetenin önlenmesi ve tedavisi, premenstrüal gerilimin semptomarının azalması ve aynı zamanda dikkat dağınıklığının tedavi edilmesi gibi konularda da vücuda yardımcı olur. Derin uyku ve rahatlamanın kolaylaşması; sinirlilik, anksiyete ve depresyon gibi sıkıntıların azalmasına katkıda bulunmanın yanı sıra bilişsel yeteneklerin ve konsantrasyonun da güçlenmesini sağlar. GABA tüketimi sayesinde meydana gelen kas gevşemesi, kan basıncının kontrol altında olmasına ve eklem ağrıları ile çeşitli sakatlıklardan doğan ağrıların azalmasına yardımcı olur.

GABA’nın Faydaları:

  • Gevşemenizi ve iyi hissetmenizi sağlar
  • Uyku kalitesini arttırır
  • Anabolik hormonların salınımını arttırır
  • Kas kütlesi kazanımını destekler
  • Bilişsel yeteneklerin uyarılmasını sağlar
  • Atletik performansı geliştirir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa bu tarz bir tamamlayıcı kullanmadan önce mutlaka, diyetisyeninize veya doktorunuza danışınız.