Fructose (Fruktoz)

Fructoze (Fruktoz) Nedir?

Fruktoz vücuda enerji sağlayan bir besin kaynağıdır. Basit bir karbonhidrat çeşidi olan fruktoz vücuda enerji katkısında bulunarak, özellikle fiziksel egzersizler sırasında kullanıldığında, fiziksel performansta bir artış sağlar. Fruktozu tamamlayıcı bir madde olarak kullanmak kilo ve kas kütlesi kazanmak isteyen kişiler için iyi bir strateji olacaktır.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Ne İşe Yarar

Basit karbonhidratların tüketimi yoluyla vücuda alınan enerji, vücudun düzgün bir şekilde çalışması için çok büyük önem taşır. Enerji kaynakları, fiziksel anlamda iyi bir performans sergileyebilmek ve sporcularda verimliliği arttırabilmek için gereklilik konumundadırlar. Bu nedenle, fruktoz tüketimi sık sık egzersiz yapan ve yeterli miktarda besin almak isteyen kişiler açısından yararlı bir besin takviyesi olarak düşünülebilir.

Fruktozun vücutta emilimi ve yakılması ile ilgili mekanikler, glikoz gibi diğer şekerlerin tabi tutuldukları işlemlere göre farklılık gösterir. Glikoz hücrelere transfer olmak için pankreastaki insülin üretimini tetiklerken, fruktoz kendine özgü bir taşınma yöntemi kullanarak insülin seviyelerinin çok fazla değişmemesini sağlar. Fruktozun büyük bir bölümü karaciğerde yakıldığı için, bu maddenin tüketimi diğer karbonhidratlarda olduğu gibi kan şekeri ve insülin seviyelerinde büyük bir değişikliğe neden olmaz. Fruktoz tüketimi daha durağan bir enerji kaynağına tekabül etmektedir. Bu karbonhidrat türünün, pankreastaki insülin üretimini daha az miktarda ve daha uzun süreli bir şekilde tetiklediği bilinmektedir. Uzun vadede yüksek miktarlarda tetiklenen insülin üretimi şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Fruktozun Temel Faydaları:

  • Enerji kaynağıdır
  • Kan şekerindeki ani artışları en aza indirir
  • Daha gelişmiş bir insülin duyarlılığı sağlar
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Eğer şeker hastasıysanız enerji kaynağı yüksek karbonhidratlı ürünleri kullanırken ekstra dikkat göstermeniz gerekmektedir. Doktorunuza mutlaka danışınız.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.