Phosphatidylserine (Fosfatidilserin)

Phosphatidylserine (Fosfatidilserin)

Fosfatidilserin (Phosphatidylserine) Nedir?

Fosfatidilserin çoğunluğu beyinde bulunan, hücrelerin ana bileşeni olan bir fosfolipiddir. Fosfatidilserin içeren tamamlayıcı maddeler kullanmak nöronlar arasındaki iletişimi iyileştirerek, gelişmiş bir muhakeme yeteneği ve ilerlemiş hafıza becerileri sağlar. Fosfatidilserin stres ve endişe seviyelerini düşürerek katabolik bir hormon olan kortizol salınımını baskılar. Bunun sonucunda kişi kendini iyi hissederken, aynı zamanda kas kütlesinin korunumu da sağlanmış olur.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Fosfatidilserin Ne İşe Yarar

Fosfatidilserin hücre zarlarının akışkanlığını arttırıcı özelliklere sahip bir fosfolipittir. Hücrelerin işlevlerini düzgün bir şekilde sürdürebilmelerinde çok önemli bir rol oynar. Zar akışkanlığı besinlerin ve atık maddelerin hücreler arasında geçişine katkıda bulunur ve toksinler ile potansiyel zararlı maddelerin dışarıya atılması açısından temel niteliği taşır. Hücreler tarafından üretilen metabolizmaya ait atık maddeler lenf sıvısında ve kanda taşınarak arıtıcı organlara (karaciğer, böbrekler, akciğerler) gönderilirler ve bu organlardan vücudun dışına atılırlar.

Zar akışkanlığı hücrelerin verimliliğini arttırır. Ayrıca beyin hücreleri üzerinde özel bir etkisi vardır. Akışkanlık beynin glikozu kullanabilme yeteneğini %15 e kadar arttırabilir ve nöronal sinaps aktivitelerini geliştirir. Bu tamamlayıcı maddenin kullanımı nöromodülasyona olanak sağlayarak nöral uyarıların iletişimini destekler ve bilişsel işlem hızını arttırıp bilişsel performans kalitesini yükselterek bilişsel performansı geliştirir. Fosfatidilserin maddesinin nöroprotektif kapasitesi sayesinde, bilişsel dejenerasyon önlenmiş olur. Bunun yanı sıra madde, bilişsel yeteneğin ve hafızanın gelişmesine katkıda bulunur.

Fosfatidilserini tamamlayıcı bir madde olarak kullanmak stresi ve anksiyeteyi azaltmaya da yardımcı olur. Ürün yorgunluk ve zihinsel bitkinlik hislerini en aza indirir. Stres seviyesinin kontrol altında tutulması, bir yıkım hormonu olan kortizolün üretiminin büyük ölçüde azalmasını sağlar ve bunun sonucunda kas kütlesi korunmuş olur. Bu tamamlayıcı maddenin kullanımı kas dokusunda laktik asit birikimini en aza indirerek yorgunluk belirtilerini geciktirmeye yardımcı olurken aynı zamanda fiziksel bir aktivite sonrası yıpranan kasların iyileşme sürecini de hızlandırır.

Fosfatidilserinin Temel Faydaları:

  • Kortizol üretimini azaltmaya yardımcı olur
  • Kasların iyileşme sürecine olumlu etkileri vardır
  • Bilişsel performansı arttırır
  • Ezberleme ve anımsama süreçlerini geliştirir
Dikkat -Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Gastrik problemleri (reflü, gastrit, ülser) olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez. Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.