Folik Asit (Folic Acid)

Folik Asit (Folic Acid)

Folik Asit Nedir?

Folik asit, B9 vitamini olarak da bilinen bir vitamin türüdür. En çok yeşil yapraklarda bulunur. İlk kez 1941 yılında ıspanak yaprağında keşfedilmiştir. Ptedirin, PABA ve glutamik asit bileşiminden oluştuğu için kimyasal ismi pteroil glutamik asittir. Bc faktörü olarak da adlandırılır. Folik asit suda kristallenen bir katıdır. Isı aldığında erimez fakat 250 derece sıcaklıkta bozunmaya başlar. Folik asidin vücuttaki eksikliği megaloblastik anemiye neden olur. Bu rahatsızlığa en çok tropikal iklimde yaşayan insanlarda rastlanır. Diğer bölgelerde hamilelik ve sindirim bozukluğu gibi durumlarda görüldüğü olmuştur. Alkol tüketimi fazla olan kişilerde folik asit eksikliği sıklıkla görülmektedir. Vücutta günlük olarak 300 mikrogram folik aside ihtiyaç duyulur. Folik asit nebati ve hayvansal gıdaların çoğunda bulunan bir maddedir.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 28

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 28

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2

Folik Asit Ne İşe Yarar?

Yapılan çalışmalarda folik asidin bebeklerde gelişim sorunlarını önlediğini ortaya çıkmıştır. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde folik asit tüketimi çok büyük önem taşımaktadır. Folik asitin aynı zamanda kadınlarda rahim kanserinin önlenmesinde yardımcı olduğu düşünülmektedir. Folik asidin yine bir başka kanser çeşidi olan kalın bağırsak kanserinin önlenmesine yardımcı olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. Folik asit kırmızı kan hücrelerinin üretimi ile doku oluşumunu olumlu yönde etkiler. Kansızlığa da iyi gelen folik asidin, bunların yanı sıra protein sentezine ve kemik iliğinin işlevselliğine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

    Folik Asitin Temel Faydaları

  • Kırmızı kan hücresi üretimini destekler.
  • Gebelikte oluşan folik asit eksikliğini gidermede faydalıdır.
  • Rahim kanserinin engellenmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Gebelik döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışın. Almış olduğunuz ürün üzerindeki kullanım talimatına uyunuz. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.