Fitness Yapanların Günlük Protein ihtiyacı Ne Kadardır?

Protein için Önerilen Diyet Sınırı, vücut ağırlığının her bir kilogramı başına 0.8 gramdır. Bu sınır, temel beslenme gereksinimlerini karşılamanız için almanız gereken besin maddesi miktarıdır. Diğer bir deyişle, bu, her gün yemeniz gereken belirli bir miktar değil, hastalanmamak için almanız gereken minimum miktardır. Protein için kendi dozajınızı belirlemek için protein hesaplama makinelerini kullanabilirsiniz. Bu değer 63 kg ağırlığında ve egzersiz yapmayan 50 yaşındaki bir kadın için, günde 53 gram proteine tekabül etmektedir. Kaslarınız, kemikleriniz ve vücudunuzun geri kalan kısmı için protein gerekmektedir. Yaşla birlikte değişkenlik göstermekle beraber, tam olarak ne kadar proteine ihtiyacınız var?

Fitness Yapanların Günlük Protein ihtiyacı Ne Kadardır?

Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Bebekler için günlük protein ihtiyacı yaklaşık 10 gramdır.
Okul çağındaki çocukların günde 19-34 grama ihtiyacı vardır.
Genç erkeklerin ihtiyacı günde 52 grama kadar çıkabilir.
Genç kadınların günde 46 gram proteine ihtiyacı vardır.
Yetişkin bir erkek günde yaklaşık 56 grama ihtiyaç duyar.
Yetişkin kadınların günlük protein ihtiyacı yaklaşık 46 gramdır (eğer hamile veya emzirme dönemindeyse bu rakam 71 grama kadar çıkabilir).
Tıp Enstitüsüne göre, günlük aldığınız kalorilerin en az %10'unu (%35’i geçmeyecek şekilde) proteinden almalısınız.
Peki fitness ile uğraşan bir sporcu için günlük protein ihtiyacı ne kadardır?
Fitness ile uğraşan sporcuların günlük protein ihtiyaçlarını vücut ağırlıkları belirlemektedir. "Uluslararası Spor ve Beslenme Topluluğu Dergisinde" 2010 yılında yayınlanan bir incelemede, düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin, vücut ağırlığının kilogramı başına 1,4 ila 2,0 gram protein tüketmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu, 60 kg ağırlığındaki bir fitness sporcusunun günde yaklaşık 84 ila 120 gram proteine ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bir diğer yandan, Brown University'de yapılan çalışmalara göre, vücudunuzun kullanabileceği maksimum protein miktarı günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gramdır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.