Enginar (Artichoke) Özü

Enginar (Artichoke) Özü

Enginar Özü Nedir?

Enginar Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı sıklıkla kullanılmaktadır.

Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçların güçlendiği düşünülmektedir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar, enginar bitkisinin karaciğer üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle son zamanlarda bu bitkinin özlerinden elde edilen Enginar Hapı kullanımına yönelmiştir. Enginar Hapı gıda takviyelerini kullanmadan önce mutlaka sağlık uzmanına danışmak önerilmektedir.

Enginar Bitkisi: Yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan Enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

Devamını oku..

8 Ürün

sayfa başı

8 Ürün

sayfa başı

Enginar Hapı Kullanımı

Hazımsızlık sorunu için 320-640 mg enginar yaprağı ekstresi, 8 haftaya kadar günde üç kez güvenle kullanılmıştır.
Yüksek kolesterol için bölünmüş dozlarda günde 500-1920 mg enginar ekstresi güvenle kullanılmıştır.

Dikkat - Olası Yan Etkiler:

Enginar gıda takviyesi olarak kullanıldığında 23 aya kadar güvenle kullanılmıştır. Bazı insanlarda enginar, gaz, mide krampları ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Kadife çiçeği, papatyalar ve diğer benzer bitkilere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon gösterebileceğinden bu kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı tavsiye edilmez. Enginar safra akışını arttırarak safra taşlarını daha da kötüleştirebilir.