Lysine (Lizin)

Lysine (Lizin)

Lysine (Lizin) Nedir?

Lisin sadece besin ve tamamlayıcı maddelerden elde edilebilen temel bir amino asittir. Bir tamamlayıcı madde olarak, kas kütlesi ve fiziksel performansını geliştirmek isteyen sporcular tarafından kullanılır. Ayrıca egzersiz sonrası kas iyileşmesini ve bir sakatlıktan sonra iyileşme sürecini hızlandırır

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Lysine Ne İşe Yarar

Şiddetli ve efor isteyen egzersiz rutinleri ( haftada 3-5 defaya kadar), sporcuların antrenman sırasında kaybettiklerinden dolayı daha fazla besine ihtiyaç duymalarına neden olur. Amino asitler vücudun gelişmesini, büyümesini, tamirini ve yenilenmesini sağlayan temel yapılar oldukları için, antrenman sonrası tüketilmesi gereken yapımsal metabolizma açısından çok önemli bazı besin türleri vardır. Lisin, özellikle kas dokusu olmak üzere vücutta yüksek miktarlarda üretilebilen bir amino asittir fakat yine de mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir (besinler veya tamamlayıcı maddeler yolu ile).

Diğer amino asitlere benzer bir şekilde lisin de hormonların, antikorların ve enzimlerin üretiminde büyük rol oynar. Bu nedenle vücutta konstrüktif bir fonksiyona sahiptir. Kas ve kemik dokularının büyümesini ve gelişmesini desteklerken, kollajen üretimine ve pozitif bir azot dengesi oluşmasına katkıda bulunur. Kollajen cildin, kasların, kemiklerin, eklemlerin, saçın ve tırnakların düzgün bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmelerini ve esnekliklerini korumalarını sağlayan bir maddedir.

Lisin tüketimi aynı zamanda bağışıklık sistemi için de büyük önem taşır. Soğuk algınığı ağrılarının şiddetini, ciddiyetini ve süresini etkileyen lisin, ayrıca besinlerden elde edilen kalsiyumun emilimine de katkıda bulunur.

Lisin, bir tamamlayıcı madde olarak genellikle sporcular tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedeni hem kas kütlesini ve fiziksel performansı arttırmaya hem de kas hasarlarının iyileşme sürecini kısaltmaya katkıda bulunmasıdır.

Lisinin Temel Faydaları:

  • Nitrojen rezervlerinin yenilenmesine yardımcı olur
  • Kas kütlesinin büyümesini ve korunmasını sağlar
  • Fiziksel performansı arttırır
  • Kas gücünün artmasını sağlar
  • Kasların iyileşme sürecini hızlandırır
  • Bağışıklık sistemi fonksiyonlarını tetikler
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Hassas bireylerde sindirim sistemi ile ilgili problemler (ishal, karın krampları, şişmeler) ve vücutta su tutulması görülebilir.
  • Böbrek probleminiz varsa, protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Protein tamamlayıcılarını alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.