İzotonik İçecekler

İzotonik İçecekler

İzotonik İçecek Nedir

İzotonik içecekler çoğunlukla su, karbonhidratlar ve elektrolitlerden oluşurlar ve müsabakaya katılan sporcular tarafından yorucu egzersiz seansları sırasında kullanılırlar. Bu içecekleri tüketmedeki amaç, vücudu normalden çok daha hızlı bir şekilde rehidre etmektir. İzotonik içecekler rehidrasyon ve besin ikmali için mükemmel ürünlerdir.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Ne İşe Yarar

İzotonik içecekler, insan vücudu içerisindeki sıvının içeriğinde bulunan besinsel maddelerin yoğunluğuna benzer oranlardaki konsantrasyonlarda besin maddeleri ve elektrolitler içeren spor içecekleridir. Maden suyu ile karşılaştırıldığında, bu tarz içecekler hem sıvının bileşenleri açısından hem de çözünmüş besinler açısından daha hızlı ve verimli bir emilim sürecine sahiptirler. Bu nedenle izotonik içecekler maden sularına göre vücuttaki sıvının daha hızlı ve verimli bir şekilde yenilenmesine katkıda bulunurlar.

Su tüm hücresel yapıların normal bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için en gerekli maddedir. Bu nedenle özellikle terleme ve idrar yolu ile çok miktarda su kaybı yaşandığında düzenli olarak yeterli ölçülerde su tüketimi gerekmektedir. İzotonik içecelerde bulunan mineraller tüketilen suyun bağırsaklardan emilip kan dolaşımına geçmesini kolaylaştırarak rehidrasyon sürecini hızlandırmış olurlar. Sporda performansı ve elde edilen sonuçları etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi olan dehidrasyonu önleme sürecine yardımcı olduklarından, izotonik içecekler kas yorgunluğunun ertelenmesini sağlarlar. Spor içeceklerinin tüketimi sporcularda performansı %12 ye kadar arttırabilirken, bu rakam normal su için %6 civarındadır. Dehidrasyonu önlemeleri ve kas yorgunluğunu geciktirmeleri nedeni ile ve aynı zamanda az miktarda emilimi hızlı karbonhidrat içerdikleri için, bu tarz içecekler sporcuların daha uzun süre ve/veya daha şiddetli bir tempoda antrenman yapmalarına olanak sağlarlar.

İzotonik içecelerde bulunan elektrolitler arasında en fazla miktarda bulunan elektrolit sodyumdur. Bu mineral vücut fonksiyonları üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. Sodyum, kan basıncının düzenlenmesinde, bağırsaklarda glikozun hücreler tarafından emiliminin artmasında ve vücudun su elektrolit dengesinin korunmasında büyük bir rol oynar.

İzotonik İçecelerin Temel Faydaları:

  • Terleme yolu ile kaybedilen sıvıların yenilenmesine katkı sağlarlar
  • Az miktarda karbonhidrat ve kalori içerirler
  • Kas yorgunluğunun geciktirilmesini sağlarlar
  • Terleme yolu ile kaybedilen mineral tuzlarının yenilenmesine yardımcı olurlar
  • Kaslarda oluşabilecek kramp riskini azaltmaya yardımcı olurlar
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Hassas bireylerde sindirim sistemi ile ilgili problemler (ishal, karın krampları, şişmeler) ve vücutta su tutulması görülebilir.