Ginseng

Ginseng

Ginseng Nedir?

Ginseng antik köklere dayanan ve iyileştirici özellikleri bulunan bir bitkiden elde edilir. Bu bitkinin aktif içeriği ginsenosideler, bitkinin köklerinden elde edilirler ve uzun süreli bir olgunlaşma zamanları vardır (yaklaşık 6 sene). Bu maddeler önemli antiinflammatuvar, antioksidan ve anti-kanser gibi fitoterapik özelliklere sahiptirler.

Devamını oku..

10 Ürün

sayfa başı

10 Ürün

sayfa başı

Ginseng Ne İşe Yarar

Ginseng bazı hormonların moleküler yapısına çok fazla benzerlik gösteren bir yapıya sahip ve ginsenozit olarak adlandırılan maddeler bakımından zengindir. Bu sayede aynı reseptörleri aktif hale getirebilir ve çeşitli hormonların etkilerini geliştirir ya da taklit eder. Bu bitkinin özütü, vücuda serbest köklerle savaşırken yardımcı olan, hücresel hasarı engelleyen ve erken yaşlanma sürecini yavaşlatmaya katkıda bulunan antioksidanlar bakımından zengindir. Ginseng aynı zamanda bağışıklık sistemini uyararak anti kanserojen özellikler (meme, yumurtalık, karaciğer, akciğer ve deri kanserine karşı) ortaya koyar ve bazı viral enfeksiyonların (herpes simplex) kontrol edilmesini sağlar.Bağışıklık sisteminin uyarılması, bazı inflamasyonların önlenmesi ve tedavi edilmesine yardım sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda vücutta kasların iyileşmesini hızlandırıcı ve fiziksel performansı geliştirici etkiler görülmesi demektir. Bu nedenle ginseng sporcular tarafından bilinen ve sıklıkla kullanılan bir maddedir.

Ginsengin içinde bulunan aktif madde kan dolaşımını olumlu yönde etkileyerek, konsantrasyonu, hafızayı ve modu geliştirip yükseltir ve aynı zamanda genel sağlığa katkıda bulunur. Daha iyi bir kan dolaşımı cinsel isteği ve zindeliği arttırarak cinsel bozuklukların tedavisine de yararlı katkılarda bulunur.Erkekler için bu bitkinin özütünün tüketilmesi, ereksiyon problemlerinin ve erken boşalmanın tedavisi olarak sıklıkla başvurulan bir yoldur.

Amerikan ginsengi, glikoz salınımını tetikleyerek glisemiyi düzenleyen bir madde olan kortizolun üretiminin düzenlenmesine katkıda bulunduğundan şeker hastaları tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bir üründür. Bu tür Asya ginsengine göre daha yatıştırıcı etkilere sahip olduğundan, depresyon, stres ve yorgunluk durumlarının tedavisi için de kullanılmaktadır.

Ginsengin Temel Faydaları:

 • Fiziksel ve zihinsel sağlığa iyi gelir
 • Yorgunluğu ve stresi azaltır
 • Antioksidan özellikleri vardır
 • Kardiyovasküler sağlığı korumaya yardımcı olur
 • Konsantrasyonu geliştirir
 • Öğrenme yetisini ve hafızayı geliştirir
 • Bağışıklık sistemine destek olur
 • Diriliği arttırırken yorgunluğu azaltır
 • Cinsel bir uyarıcıdır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
 • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları olan veya şizofreni, mani gibi hastalıklara sahip olup nöbet geçirme riski taşıyan kişilerde kullanımı tedavi ile çakışabileceğinden ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden önerilmez.
 • Hassas bireylerde bu maddenin yüksek dozlarda tüketimi; uykusuzluk, ishal, ağrılı menstürasyon, anormal kalp atışı, kan glikoz seviyelerinin değişmesi, bağ ağrıları, migren, iştah kaybı ve mod değişimleri gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Bu maddenin kullanımı multipl skleroz, lupus, romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara sahip olan veya organ nakli geçirmiş kişiler için önerilmez. Madde bağışıklık sistemi fonksiyonlarını uyardığı için ilaç tedavisi ile çakışabilir veya otoimmün hastalıkların semptomlarında bir artışa neden olabilir.
 • Östrojene benzerlik gösteren maddeler içerir ve östrojen seviyeleri tarafından tetiklenen bazı klinik durumlarda kullanımı önerilmez. (meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyozis vs.).
 • Kafein, alkol, furosemit, insülin, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, antikoagülanlar veya uyarıcı etkisi olan diğer ilaçlar (epinefrin, sinefrin, efedrin vs.) ile birlikte kullanmayınız. Alkol ve kafein tüketiminizi sınırlandırmanız ve eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce çakışma durumu olmaması için doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Bu tamamlayıcı maddeyi 3 aydan uzun bir süre düzenli olarak kullanmayınız.