Diyet Lifi (Dietary Fiber)

Diyet Lifi (Dietary Fiber)

Diyet Lifi Nedir?

Diyet lifi, insan vücudunun sindirim ve emilimini yapamadığı, bitkilerden elde edilen besinlerin belirli bölümlerine verilen isimdir. Bu liflere; amiloid olmayan polisakkaritler (selüloz, hemiselüloz, zamklar ve pektin), oligosakkaritler (inülin) ve lignin dahildir. Sebzeler, tohumlar, tahıllar ve bazı yarı öğütülmüş mısır gevrekleri de ince bağırsakta sindirime ve emilime direnç gösteren bir çeşit nişasta içerirler. Bu nedenle kalın bağırsağa diğer lifler gibi dokunulmamış bir vaziyette gelirler. Diyet lifleri enerji sağlamamalarına rağmen vücut sağlığı için önemlidirler.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Diyet Lifi Ne İşe Yarar

Diyet lifleri, suyu emebilme kapasitelerine bağlı olarak çözünebilen ve çözünemeyen lifler olarak ikiye ayrılmışlardır. Yine de lif açısından zengin yiyecekler de iki çeşit de bolca bulunmaktadır. Diyet lifleri enerji üretimine katkıda bulunmamalarına rağmen organizmanın sağlığı açısından önem arzeden maddelerdir. Yeterli miktarda lifli yiyeceklerin tüketimi bağırsak yolu geçişlerini kolaylaştırmaya, belirli hastalıkların önüne geçmeye ve kilo kaybına yardımcı olur. Lif bakımından zengin yiyeceklerin tüketimi, mide içerisindeki maddelerin hacmini arttıracağından tokluk hissi kontrolüne katkıda bulunabilir. Sindirilen besin miktarını kontrol edebilmek, kilo kontrolü veya kilo kaybı açısından son derece önemlidir.

Diyet lifleri sindirim ve emilim süreçlerine dayanıklı besinlerdir ve sadece kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından fermante edilebilirler. Bu fermantasyon işlemi sonucunda ortaya kısa zincirli yağ asitleri ve gaz çıkar. Lif içeriği zengin gıdalar tüketmek (özellikle çözünmeyen lifler olmak üzere) bağırsak yolu geçişlerini hızlandırarak kabızlığı engellemeye yardımcı olur. Kısa zincirli yağ asitleri önemli enerji kaynaklarıdır. Kanser hücrelerinin bağırsaklarda gelişmelerini ve çoğalmalarını önlemeye katkıda bulunurlar ve bağırsak florasının normal bir şekilde gelişmesine yardımcı olurlar. Bağırsakların çalışma verimini arttıran diyet lifleri divertükilit, hemoroid ve kolon kanseri gibi diğer bağırsak problemlerinin de ortaya çıkma riskini azaltırlar.

Çözünebilen lifler bakımından zengin olan besin maddelerinin tüketimi karbonhidratların sindirim ve emilim süreçlerini yavaşlatarak vücudun kan dolaşımındaki glikoz seviyesini kontrol altında tutmasına yardımcı olur. Glikoz seviyelerinin daha iyi bir şekilde kontrol edilmesi yenilen bir yemek sonrasında insülin maddesinin üretiminin ve salınımının denetlenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle lif içeriği zengin gıdaların düzenli olarak tüketimi şeker hastalığının da önlenmesini veya kontrol edilmesini sağlar. Bu tarz bir beslenme aynı zamanda kan kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olarak kardiyovasküler rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemek açısından önemli bir role sahiptir.

Diyet lifi tüketimi günde 20 ila 30 gram arası olmalıdır ve lifler, bağırsaklarda geçiş problemlerinin oluşmaması için yüksek miktarda sıvı ile birlikte alınmalıdır.

Diyet Liflerinin Temel Faydaları:

  • Bağırsak geçişini düzenler
  • Kabızlığı önler ve tedavisine yardımcı olur
  • Tokluk hissini arttırır
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Kandaki glikoz seviyelerinin kontrolüne katkıda bulunur
  • Kolon kanseri oluşumunu önler
Dikkat-Olası Yan Etkileri
  • Eğer şeker hastasıysanız enerji kaynağı yüksek karbonhidratlı ürünleri kullanırken ekstra dikkat göstermeniz gerekmektedir. Doktorunuza mutlaka danışınız.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.