Deve Dikeni Tohumu (Silybum Marianum)

Deve Dikeni Tohumu (Silybum Marianum)

Deve Dikeni Tohumu Nedir?

Deve dikeni papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Diğer isimleri; devekengeli, silybum marianum ve sütlükengeldir. Doğal yollarla yetişen deve dikeninin boyu 30 cm ile 100 cm arasında değişebilir. Çiçekleri mor renkli olan bitkinin üst kısımlarında dikenler vardır. Meyve ve tohumlarının uçlarında ise beyaz bir tüy bulunur. Deve dikeni çok yıllık bir bitkidir ve çok hızlı çoğalır. Ömrü yaklaşık 2 yıl kadardır. Bitkinin tohumundan çeşitli alanlarda yararlanılmaktadır. Özellikle Afrika ülkelerinde 600 yılı aşkın süredir deve dikeni tohumu bir nevi arındırıcı olarak kullanılmaktadır.

Devamını oku..

8 Ürün

sayfa başı

8 Ürün

sayfa başı

Deve Dikeni Tohumu Ne İşe Yarar?

Deve dikeni tohumunun kullanımı bundan 2000 sene öncesine dayanır. Deve dikeni tohumu, içerdiği silymarin kimyasal maddesi sayesinde gıda takviyelerinde tercih edilmektedir.

Deve Dikeni Tohumunun Temel Özellikleri

  • Uzun yıllardır kullanılmaktadır.
  • Silymarin denilen kimyasal içerir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Deve dikeninin hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.