Deve Dikeni Tohumu (Silybum Marianum)

Deve Dikeni Tohumu Nedir?

Deve dikeni papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Diğer isimleri; devekengeli, silybum marianum ve sütlükengeldir. Doğal yollarla yetişen deve dikeninin boyu 30 cm ile 100 cm arasında değişebilir. Çiçekleri mor renkli olan bitkinin üst kısımlarında dikenler vardır. Meyve ve tohumlarının uçlarında ise beyaz bir tüy bulunur. Deve dikeni çok yıllık bir bitkidir ve çok hızlı çoğalır. Ömrü yaklaşık 2 yıl kadardır. Bitkinin tohumundan çeşitli hastalıkların tedavisinde yararlanılmaktadır. Deve dikeni tohumu vücudu toksinlerden arındırması ile bilinir.

Devamını oku..

9 Ürün

sayfa başı

9 Ürün

sayfa başı

Deve Dikeni Tohumu Ne İşe Yarar?

Deve dikeni tohumunun kullanımı bundan 2000 sene öncesine dayanır. Özellikle ve sıklıkla karaciğer hastalıkları ile mücadelede kullanılan deve dikeni tohumunun bir çok faydalı etki barındırır. Deve dikeni tohumu, içerdiği silymarin kimyasal maddesi sayesinde karaciğerin onarımına ve yeni karaciğer hücresi oluşumuna doğal destek sağlar. Karaciğerdeki safra üretimini arttıran deve dikeni tohumu aynı zamanda böbreklerin de daha düzenli çalışmasına katkıda bulunarak idrar üretimini arttırıcı etkiler gösterir. Karaciğere zarar veren karbonmonoksit, nikotin gibi toksik maddelerin zehirli etkisini yavaşlatan deve dikeni tohumu, alkol nedeni ile meydana gelen siroz riskini de azalttığı düşünülmektedir. Deve dikeni tohumu bunların yanı sıra kanı temizleyici bir özelliğe sahiptir. Karaciğer hormonlarını da dengeleyen bu ürün glutasyon maddesinin seviyelerinin yükselmesine katkıda bulunur. Deve dikeni tohumu aynı zamanda kronik mantar enfeksiyonunun önlenmesine yardımcı olur.

Deve Dikeni Tohumunun Temel Faydaları

  • Karaciğerin verimli çalışmasında yardımcıdır.
  • Toksik maddelerin temizlenmesinde faydalıdır.
  • Böbrekleri destekler.
  • Sindirim sistemini düzenler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Deve dikeninin hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.