Demir Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Demir dikeni (tribulus terrestris) geleneksel bir Çin otudur. Cinsel işlevi güçlendirmek, kas kütlesini arttırmak ve sperm motilitesini arttırmak için kullanılır. Ayrıca uzmanlara göre, idrar sorunları ve vitiligo gibi cilt koşulları gibi diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ancak, demir dikeninin tıbbi faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırma gerekmektedir. Herhangi bir bitkisel ilacın kullanımı, doktorunuzun rehberliği ve gözetimi altında olmalıdır. Demir dikeni, geleneksel tıpta iktidarsızlık ve düşük libido gibi cinsel işlev bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Demir dikeninin faydaları, meyvelerinde, köklerinde ve saplarında bulunan farklı bileşiklerin karışımlarından gelmektedir. EmedTV web sitesine göre, yapılan araştırmalar demir dikeninin sıçanlarda tetstosteron ve dehidroepiandrosteron (veya DHEA) gibi hormonların seviyelerini artırabileceğini düşündürmektedir. Demir dikeni, kas kütlesinin artmasına yardımcı olan testosteron seviyelerini de arttırır. Uzmanlara göre, yapılan çalışmalar demir dikeni alındığında testosteron düzeylerinde bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Testosteron seviyesindeki yükselme, kasların iyileşme süresini kısaltır ve protein sentezini (yani canlı hücrelerin, kromozomların DNA'sında taşınan genetik bilgiye dayanarak, amino asitlerden protein ürettikleri süreci) hızlandırır. Aynı zamanda pozitif azot dengesini de arttırır. Bu eylemlerin her biri, kas kütlesini güçlendirmeye ve arttırmaya yardımcı olur.

Demir Dikeni Kullanımı Nasıl Olur?

1996 yılında Surabaya, Endonezya, L.Setiawan Airlangga Üniversitesi tarafından yapılan bir çift kör çalışmada, demir dikeninin erkek subfertilitenin yaygın bir nedeni olan oligoastenoteratozoospermi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneye, 30 birincil ve ikincil infertil erkek katılmıştır. Erkeklerin yüzde ellisi 60 gün boyunca günde üç kez oral yolla 500 mg demir dikeni alırken, diğerlerine şeker hapı verilmiştir. Sonuç, 30 gün boyunca günde üç kez 500 mg'lık bir dozda verilen demir dikeninin, motilite ve akrozom reaksiyonları gibi sperm fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Demir dikeni kullanmadan önce botanik tıbbı hakkında bilgi sahibi bir sağlık uzmanına danışmanız önerilir. Sağlık bakım sağlayıcınız yaşınıza, kilosuna, diyetinize ve sağlık durumunuza göre bir doz önerisi verebilir. Karaciğer hastalığı veya hipertansiyonunuz varsa demir dikeninden kaçınmanız gerekebilir. Madde teorik olarak bu koşulları kötüleştirebilir.

Demir Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Demir Dikeni Nasıl Kullanılır?

Günde 250 ila 750 miligram arasında rafine edilmemiş demir dikeni almanız tavsiye edilir. Dr. Ray Sahelian'a göre, demir dikeninin yan etkileri günde 500 mg'ın altındaki dozlarda oldukça nadirdir. Demir dikeni ekstreleri, daha yüksek konsantrasyonda aktif tıbbi bileşikler içerir. Bu formülleri doktorunuzun önerilerine veya üreticinin talimatlarına göre tüketmeniz gerekmektedir. Günlük kullandıktan birkaç hafta sonra demir dikeni almayı bırakmanız önerilir. Uzmanlar demir dikenini 3 hafta kullanıp 3 hafta ara vermenizi önermektedir. Teorik olarak uzun süreli demir dikeni kullanımı karaciğer hasarı veya kanser gibi komplikasyonlara neden olabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.