Dekstroz (Üzüm Şekeri)

Dekstroz (Üzüm Şekeri)

Dekstroz Nedir?

Dekstroz bir çeşit monosakkarittir. Diğer bir deyişle, genelde mısırdan elde edilen ve vücut tarafından bir enerji kaynağı ya da çeşitli biyolojik süreçlerde metabolik bir ara ürün olarak kullanılabilen bir şeker türüdür. Sporcularda dekstroz kullanımı önemli bir dürtüye sebep olur. Maddenin tüketimi enerji ve insülin seviyelerinde çok hızlı bir artış sağlar. Dekstroz aynı zamanda kas sentezine ve vücut ağırlığının artışına yardımcı olur.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Dekstroz Ne İşe Yarar

Dekstroz kimyasal özellikleri sebebi ile yüksek bir glisemik indekse sahip ve bağırsaklardan kan dolaşımına emilim hızı yüksek basit bir şeker türüdür. Besin öğelerinin bağırsaklardaki emiliminin hızlı olması, hücrelere çok hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlayarak kas glikojeninin yenilenmesine yardımcı olur (glikojenez). Dekstroz bir enerji kaynağı olduğundan, performansı arttırmaya yarar. Antrenman öncesi veya sonrası kullanılabilir. Antrenman öncesinde kullanıldığında kas glikojen rezervlerinin kullanımını en üst seviyeye çıkaran bu madde atletik performansın gelişmesine katkıda bulunur. Antrenman sonrasında alındığında ise sadece hızlı bir iyileşme süreci sağlamakla kalmaz aynı zamanda düşük enerji seviyelerinin tekrar yükselmesine yardımcı olur.

Dekstroz, egzersizler esnasında kullanılmış olan kas glikojen rezervlerinin yenilenmesine yardım eden insülin üretimini tetikleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle dekstroz kullanımı kasların iyileşme sürecini daha hızlı, daha kolay ve daha verimli bir hale getirir. Bu madde eğer Kreatin , peynir altı tozu proteini veya glutamin ile birlikte kullanılırsa, insülin artışı besin öğelerinin kas hücrelerine taşınmasına yardımcı olacağından daha verimli sonuçlar elde edilir. İnsülin glikozun kan dolaşımından kaslara ve karaciğere taşınmasını sağlayarak glikojen oluşumuna yardımcı olan bir maddedir. Bu özellik, kasların gelişimine ve korunumuna katkı sağlar.

Sporcular için düşünecek olursak, besin öğelerinin vücuda hızlı bir şekilde dağıtımı büyük önem taşır çünkü kasların fiziksel performansı için gereken enerji sağlanmış ve egzersiz sırasında kullanılıp bitmiş besin öğelerinin yerine yenileri gelmiş olur. Besin öğelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesi kasların gelişmek, büyümek ve yenilenmek için ihtiyaç duydukları yakıtı almalarını sağlar. Bu nedenle dekstroz kullanımı sadece kilo artışı ile beraber kas miktarının ve gücünün artmasına yardımcı olurken atletik performansın seviye atlamasına da katkıda bulunur.

Dekstrozun Faydaları:

  • Enerji kaynağıdır
  • Karbonhidratların emilimini hızlandırır
  • İnsülin salınımını tetikler
  • Glikojen rezervlerinin yenilenmesine katkıda bulunur
  • Kas oluşumuna yardımcı olur
  • Kas kuvvetini arttırır
  • Atletik performansı geliştirir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Besin takviyeleri; dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Eğer şeker hastasıysanız enerji kaynağı yüksek karbonhidratlı ürünleri kullanırken ekstra dikkat göstermeniz gerekmektedir. Doktorunuza mutlaka danışınız.