D Vitamini

D Vitamini

Aynı zamanda kalsiferol olarak bilinen D vitamini vücudun normal bir şekilde gelişmesi ve normal bir dengeye sahip olması açısından önemli bir maddedir. Cildin güneş ışığına maruz kalması ile vücutta birikebilir. Bu vitaminin vücutta yeterli miktarlarda bulunması kemik sağlığına ve kardiyovasküler sistemin sağlığına katkı sağlarken, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Devamını oku..

13 Ürün

sayfa başı

13 Ürün

sayfa başı

D Vitamini Kullanımı:

Güneşlenmek çoğu insanın D vitamini alması için kolay ve güvenilir bir yoldur. Ellerin, yüzlerin, kolların ve bacakların gün ışığına haftada iki ila üç kez maruz kalması yeterli D vitaminin alınmasında yardımcıdır. D vitamini fosfor ve kalsiyum gibi minerallerin seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynadığı için, düşük seviyelerde fosfor ve düşük seviyelerde kalsiyum nedeniyle oluşan koşullarda vücudun D vitamini ihtiyacında artış görülebilir. Kalsitriol veya kalsipotrien olarak bilinen formlardaki D vitamini, deriye doğrudan uygulanabilir.

Kullanım Miktarı:

  • Osteoporoz ve kırıkların önlenmesi için: yaşlı yetişkinler için günde 400-1000 IU kullanımı tavsiye edilmektedir. Bazı uzmanlar günlük 1000-2000 IU daha yüksek doz önermektedir. Sağlık uzmanınınızın kullanım talimatına uyunuz.
  • 1-70 yaş, günlük 600 IU (RDA)
  • 71 yaş ve üstü, günlük 800 IU (RDA)
  • Hamile ve emziren kadınlar, günlük 600 IU (RDA)
  • 0-12 ay arası bebekler için, 400 IU (RDA) önerilmektedir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler:

D vitamini içerikli ürünlerin kullanım talimatına uyunuz. aşırı dozda D vitamini kullanımının bazı yan etkileri zayıflık, yorgunluk, uyuklama, baş ağrısı, iştah kaybı, ağız kuruluğu, ağızda metalik tat, mide bulantısı, kusma gibi yan etkilere sebep olabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. D vitamini, ciddi böbrek hastalığı olan kişilerde kalsiyum seviyelerini arttırabileceğinden atardamarların sertleşmesi riskini yükseltebilir. Bu kişilerin D vitamini içerikli ürünleri kullanmadan sağlık uzmanına danışması tavsiye edilir.