Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose Oil)

Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose Oil) Nedir?

Çuha çiçeği yağı, tıbbi özelliklere sahip bir bitki olan eşekotunun tohumlarından elde edilir. Yağ genellikle hormonal problemleri engellemek veya tedavi etmek amaçlı kullanılır. Aynı zamanda menopoz ve premenstrüel sendrom ile ilgili semptomların tedavisi için de kullanılan çuha çiçeği yağının, cilt problemleri ve iltihaplı hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Devamını oku..

10 Ürün

sayfa başı

10 Ürün

sayfa başı

Çuha Çiçeği Yağı Ne İşe Yarar

Çuha çiçeği yağı özellikle premenstrual sendrom ve menopoz sonucu oluşabilen hormonal dalgalanmalardan muzdarip kadınları iyileştirici etkileri ile tanınan bir maddedir. Bu takviyenin kullanımı menopozun en bilinen özelliklerinden hormonal dengesizliklerin düzelmesine ve vücutta yarattıkları etkinin en aza indirilmesine yardımcı olurken, premenstrual sendromun semptomları olan mod geçişlerini ve asabilik halini de kontrol altında tutmaya katkıda bulunur.

Evening Primrose Oil, çeşitli yağ asitleri (oleik, palmitik ve stearik asitler), B vitamin kompleksi ve kalsiyum içermesinin yanı sıra, aynı zamanda omega 6 ailesinin bir üyesi olan gama linolenik yağ asidinin (GLA) birincil kaynağıdır. GLA bitkisel kaynaklı çoklu doymamış bir tür yağ asididir ve vücut tarafından üretilemez. Fakat vücudun düzgün bir şekilde işlevlerine devam edebilmesi için büyük önem taşıyan bir maddedir. Çuha çiçeği yağı kullanmak cildin hidrasyonunu ve esnekliğini arttırırken, terleme yoluyla dışarı atılan su miktarını azaltarak dehidrasyonu engeller.

Bir yağ asidi kaynağı olarak çuha çiçeği yağı, inflamatuvar işaretçiler olan prostaglandin ve lökotrien maddelerinin üretimi de etkiler. Madde bu yolla inflamatuvar özellikler taşıyan egzema, sedef hastalığı, akne ve artrit gibi rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur. Çuha çiçeği yağı antiplatelet ve antikoagülan bir etki ortaya koyarak pıhtı oluşumunu engelleyerek kan akışını ve kardiyovasküler sağlığı olumlu yönde etkiler. Yağın iltihap azaltıcı özelliği, bu maddenin hassas bağırsak sendromu ve ülseratif kolit gibi sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmasını sağlar.

Bu tür yağ asitlerinin kullanımı kemik kütlesinin güçlenmesi ve oluşumundan sorumlu hücreler olan genç kemik hücrelerinin aktivitelerini arttırır. Ürün, kalsiyum, magnezyum ve D vitamini gibi besin öğeleri ile birlikte kullanıldığında ise, kemik erimesini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları:

  • İnflamatuvar süreçleri en aza indirir
  • Menopoz ve PMS semptomlarını hafifletir
  • Cildin görünümünü olumlu yönde etkiler
  • Kemik sağlığına ve kardiyovasküler sağlığa iyi gelir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Çuha çiçeği yağının hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Glukokortioidler (kortizol veya prednizolon), anti epileptik ilaçlar veya antikonvülzanlar ile birlikte kullanımı önerilmez. İlaçların verimi azalabilir.
  • Evening Primrose Oil, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
  • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakınız.
Besin takviyeleri; dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.