Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose Oil)

Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose Oil)

Çuha Çiçeği Yağı (Evening Primrose Oil) Nedir?

Çuha çiçeği yağı, tıbbi özelliklere sahip bir bitki olan eşekotunun tohumlarından elde edilir.

Devamını oku..

5 Ürün

sayfa başı

5 Ürün

sayfa başı

Çuha Çiçeği Yağı Ne İşe Yarar

Çuha çiçeği yağı özellikle premenstrual sendrom ve menopoz sonucu oluşabilen hormonal dalgalanmalardan meydana gelen durumlarda kullanılır.

Evening Primrose Oil, çeşitli yağ asitleri (oleik, palmitik ve stearik asitler), B vitamin kompleksi ve kalsiyum içermesinin yanı sıra, aynı zamanda omega 6 ailesinin bir üyesi olan gama linolenik yağ asidinin (GLA) birincil kaynağıdır. GLA bitkisel kaynaklı çoklu doymamış bir tür yağ asididir ve vücut tarafından üretilemez. Fakat vücudun düzgün bir şekilde işlevlerine devam edebilmesi için büyük önem taşıyan bir maddedir.

Bir yağ asidi kaynağı olarak çuha çiçeği yağı, inflamatuvar işaretçiler olan prostaglandin ve lökotrien maddelerinin üretimi de etkiler.

Çuha Çiçeği Yağı Özellikleri:

  • Kadınlara yönelik menopoz semptomlarını gidermek için kullanılan gıda takviyelerinde sıklıkla bu bitkiye yer verilir.
  • Eşekotunun tohumlarından elde edilir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Çuha çiçeği yağının hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Glukokortioidler (kortizol veya prednizolon), anti epileptik ilaçlar veya antikonvülzanlar ile birlikte kullanımı önerilmez. İlaçların verimi azalabilir.
  • Evening Primrose Oil, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
  • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakınız.
Besin takviyeleri; dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.