Cranberry (Kızılcık)

Kızılcık (Cranberry) Nedir?

Kızılcık kökeni Kuzey Amerika’ya dayanan bir çalı meyvesidir ve binlerce yıl yerli Amerikan kabileleri tarafından kullanılmıştır. Bu kırmızı meyveler C vitamini ve flavonoid (proantosiyanidin) içerirler. Bu maddeler antioksidan ve fitoterapötik özelliklere sahip olmakla beraber, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için yaygın olarak kullanılırlar.

Devamını oku..

5 Ürün

sayfa başı

5 Ürün

sayfa başı

Kızılcık (Cranberry) Ne İşe Yarar

Cranberry özütünün içerisinde bulunan aktif maddeler bakteriostatik (bakterilerin bölünmesini engelleyici) özelliklere sahiptirler. Maddenin bu özelliği onun idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için kullanılmasını sağlar. Bazı zararlı bakterilerin sayısının azalması aynı zamanda idrarın kokusunun kontrolüne de katkıda bulunur. Vücutta idrar yolu enfeksiyonları gelişimini önlemesinin yanı sıra, kızılcığın bakteriostatik etkileri nefesin kötü kokmasına neden olan diş çukularının oluşumunu sağlayan bakterilerin kontrol edilmesine yardımcı olarak ağız sağlığına iyi gelir.

Kızılcık özütünde bulunan flavanoidler oksidatif stres sonucu oluşan hücre hasarının kontrol edilmesini, dejeneratif süreçlerin en aza indirilmesini ve kanser gelişiminin önlenmesini sağlar. Bu maddeler aynı zamanda kandaki yağ oranlarını (özellikle kolesterol ve düşük dansiteli lipoprotein) kontrol etmeye yardımcı olurlar ve kardiyovasküler problemlerin önüne geçilmesine katkıda bulunurlar. Bu doğal ekstratta bulunan C vitamini, cilt sağlığını olumlu yönde etkilemekle beraber (hücre yenilenmesine yardımcı olarak ve yaşlanmayı yavaşlatarak) bağışıklık sistemi fonksiyonlarını da destekleyen özelliklere sahiptir.

Kızılcık makul ölçülerde salisilik asit (iltihaplı süreçleri kontrol etmeye katkıda bulunan ve aspirinin aktif bileşeni olan madde) içerir. Bu özellik şiddetli antrenman sonrası vücudun iyileşme sürecinde önemli bir role sahiptir. Kas yorgunluğunu en aza indirmeye ve hücre yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Antiinflamatuvar etkilerinin yanı sıra, bu aktif madde kan akışını arttırır ve kan damarlarında tromboplastinojenez ve pıhtı oluşumunu engeller.

Bir besinsel lif kaynağı olarak, kızılcık diyabetik ve prediyabetik kişilerde kandaki glikoz seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunarak kabızlığı engelleyici özelliklere sahiptir.

Kızılcığın Faydaları:

  • Antioksidan flavonoidler bakımından zengindir
  • Bakteriostatik özelliklere sahiptir
  • İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını engeller.
  • Hücresel hasarı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
  • Kanseri önlemede büyük rol oynar
  • Kardiyovasküler sağlığı desteyici bir nitelik taşır.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Bu maddenin sindirimi karaciğer fonksiyonları tehlikeye atabilirken karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda lezyonlara neden olabilir.
  • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.