Çörekotu (Black Cumin)

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu, ince yapraklara sahip otsu bir bitkidir. Dünyanın neredeyse her yerinde yetişebilen bu bitkinin kapsül içerisindeki tohumları siyah ufak taneler halindedirler. Çörek otu bitkisinin boyu yaklaşık 40 cm civarındadır. Çörek otu içerisinde bir çok yararlı madde barındırır. Çörek otunu oluşturan bileşenlerin %21’i protein, %35’i bitkisel yağlar ve %38’i karbonhidrattır. Çörek otu içerisinde sayabileceğimiz maddeler ise: Nigellon, thymoquinon, palmitik asit, oleik asit, linoleik asit, sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, bakır, magnezyum, çinko, fosfor, selenyum, A vitamini, B vitamini ve C vitaminidir.

Devamını oku..

5 Kayıt

sayfa başı

5 Kayıt

sayfa başı

Çörek Otu Ne İşe Yarar?

Çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirir ve kuvvetli antioksidan özelliklere sahiptir. Anti inflamatuvar etkileri sayesinde iltihap oluşumunu engellemeye yardımcı olan madde aynı zamanda prostat ve meme kanserlerini yavaşlatıcı özellikler sergiler. Çörek otu kullanımının karaciğer sağlığını olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Karaciğerin korunmasına yardımcı olan çörek otu, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine de katkıda bulunur. Madde nefes darlığı durumunda yararlıdır ve kalp sağlığını koruyucu etkiler gösterir. Yapılan çalışmalarla çörek otunun astım hastalığına karşı olumlu etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Çörek otu aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürme noktasında önemli bir role sahiptir.

Çörek Otu'nun Temel Faydaları

  • Antioksidan özelliği bulunur.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Astım ve alerjik durumlarında tavsiye edilir.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Dikkat - Olası Yan Etkiler

    Çörek otu'nun hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.