Colostrum (Kolostrum)

Colostrum (Kolostrum)

Colostrum (Kolostrum) Nedir?

Kolostrum anne süt bezleri tarafından üretilen ilk süte verilen isimdir. İçerisinde, dengeli ve yüksek bir derişime sahip olan ve aynı zamanda yeterli beslenmeyi ve vücudun büyüyüp gelişmesini destekleyen önemli besinleri barındırır. Kolostrum bağışıklık sistemi savunmasının gelişmesini ve güçlenmesini de sağlar.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Kolostrum Ne İşe Yarar

Kolostrumun besinsel yapısı, tek bir besinde tüm temel besin öğelerini birleştirdiğinden bebeklerin hızlı büyüme süreçleri için idealdir. Bu, birçok kişinin maddenin tamamlayıcı olarak kullanımının kas gelişimini arttırmak ve hızlandırmak isteyen sporcular için de aynı etkileri yaratacağına inanmasını sağlamıştır.

Kolostrum önemli besin öğelerini dengeli ve yüksek yoğunluklarda içerdiğinden, yeterli bir beslenme sağlamasının yanı sıra aynı zamanda vücudun savunma sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur. İmmünolojik açıdan aktif maddeler (immünoglobünler) bakımından zengindir. Bu maddeler aynı zamanda antikor olarak da bilinirler. Güçlü ve düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi dışarıdan ve içeriden gelen saldırılara sıklıkla maruz kalan sporcular açısından büyük önem taşır. Dahası alerji, astım, uçuk ve hassas bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar açısından kullanışlı bir maddedir.

Kolostrum aynı zamanda, kas kütlesinin gelişmesini tetikleyen ve şiddetli ve yorucu egzersizler sonrası hasar görmüş olan dokuların iyileşme sürecini hızlandıran IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü 1) maddesini içerir. IGF-1 in kas gelişimine olan etkisi aynı zamanda sporcuya daha fazla kuvvet sağlarken, fiziksel performansının da ilerlemesine yardımcı olur.

Kolostrumun Temel Faydaları:

  • Bağışıklık sisteminin savunmasını güçlendirir.
  • Sindirim sisteminin sağlığına katkıda bulunur.
  • Kas gelişimini destekler.
  • Spor performansını arttırır.
  • Kas iyileşme sürecini hızlandırır.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Besin takviyeleri, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Böbrek probleminiz varsa, protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Protein tamamlayıcılarını alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.