Colostrum (Kolostrum)

Colostrum (Kolostrum)

Colostrum (Kolostrum) Nedir?

Kolostrum anne süt bezleri tarafından üretilen ilk süte verilen isimdir. İçerisinde, dengeli ve yüksek bir derişime sahip olan ve aynı zamanda yeterli beslenmeyi ve vücudun büyüyüp gelişmesini destekleyen önemli besinleri barındırır. Anne sütündeki bu doğal kaynak bebeklerin bağışıklık sistemi savunmasının gelişmesini ve güçlenmesine de yardımcı olur.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Kolostrum Ne İşe Yarar

Anne sütünde bulunan kolostrumun besinsel yapısı, tek bir besinde tüm temel besin öğelerini birleştirdiğinden bebeklerin hızlı büyüme süreçleri için idealdir. Bu, birçok kişinin maddenin tamamlayıcı olarak kullanımının kas gelişimini arttırmak ve hızlandırmak isteyen sporcular için de aynı etkileri yaratacağına inanmasını sağlamıştır.

Kolostrum önemli besin öğelerini dengeli ve yüksek yoğunluklarda içerdiğinden, yeterli bir beslenme sağlamasının yanı sıra aynı zamanda vücudun savunma sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur. İmmünolojik açıdan aktif maddeler (immünoglobünler) bakımından zengindir. Bu maddeler aynı zamanda antikor olarak da bilinirler. Güçlü ve düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi dışarıdan ve içeriden gelen saldırılara sıklıkla maruz kalan sporcular açısından büyük önem taşır.

Kolostrum aynı zamanda, kas kütlesinin gelişmesini tetikleyen ve şiddetli ve yorucu egzersizler sonrası iyileşme sürecini hızlandıran IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü 1) maddesini içerir. IGF-1 in kas gelişimine olan etkisi aynı zamanda sporcuya daha fazla kuvvet sağlarken, fiziksel performansının da ilerlemesine yardımcı olmaktadır.[1]

Kolostrumun Temel Özellikleri:

  • Anne sütünde bulunur.
  • Doğal koruyucudur.
  • Sporcular için kullanımı uygundur.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Besin takviyeleri, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Böbrek probleminiz varsa, protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Protein tamamlayıcılarını alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.