CLA

CLA

CLA Nedir?

CLA (Conjugated Linoleic Acid) normal besinlerde çok az miktarda bulunan Omega ailesine ait bir yağ asididir. CLA tüketimi vücuttaki genel yağ yüzdesini düşürmenin yanı sıra yağ depolarının da boşaltılmasını sağlar. Bu madde özellikle karın bölgesindeki yağın erimesine yardımcı olabilir. Karın bölgesinde bulunan yağların kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, kalp krizi, şeker hastalığı ve bazı kanser tiplerinin riskini arttırdığı bilinen bir gerçektir. CLA genellikle sporcular tarafından yağ depolarını yakmaya yardımcı olduğu ve daha iyi bir kas definasyonu sağladığı düşünüldüğü için l-carnitinlerle birlikte kullanılmaktadır. CLA aynı zamanda vücutta bulunan kas kütlesini de korumaya katkıda bulunur.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 23

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 23

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

CLA Ne İşe Yarar

Yağ yakma işlemi ister istemez vücutta bulunan kasların da erimesine sebep olur. Bu tarz bir durum bir doktor veya diyetisyen tarafından incelenirse, elde edilecek sonuç sürecin yararından çok zararı olabileceği yönünde olacaktır. Kilo verme sonucu kaybedilen yağsız kas kütlesi vücudun metabolik fonksiyonlarında ciddi bir düşüşe neden olur. Çünkü yağsız kütle yağ kütlesine göre metabolik olarak çok daha aktiftir. Diğer bir deyişle kas kaybı vücudun daha az kalori harcamasına sebep olur. Böyle bir durumda zayıflama süreci sekteye uğrayabilir ve hatta vücut iyileşme sürecinden sonra eski kilosuna geri dönebilir. CLA maddesinin kullanımıyla, metabolizma hızlanacağından kas kütlesi korunurken kilo vermek mümkün olmaktadır.

Bu tamamlayıcı maddenin vücudun yağ depolarını boşaltma mekanikleri aşağıdaki varsayımlara dayalıdır:

 • Yağ asitlerini hücrenin yağ depolarının lipolize uğradığı yer olan mitokondriye taşımaktan sorumlu karnitin palmitoil transferaz enzimini uyarır.:
 • Yağ asitlerini yağ gözelerine taşıyan bir enzim olan lipoprotein lipaz maddesinin işlevlerini yavaşlatır ve bu sayede yağın vücutta depolanmasını engeller.:
 • Yağların depoandığı yağ gözelerinin büyümesini ve farklılaşımını engeller.:

Bu mekanizma iki şekilde çalışır: bir yandan vücutta depolanmış durumda bulunan yağ asitlerinin metabolizasyonunu arttırmaya yardımcı olarak yağ depolarını azaltırken diğer yandan her şeyden önce besinsel yağların bu yağ depolarında birikmesine engel olur. Oksitlenen yağ asidi miktarının artması daha fazla enerji üretimine tekabül eder. Bu direnç antrenmanları ile birleştirilirse sporcuların fiziksel performansına olumlu katkılar sağlar.

Linoleik asit düzenleme enzimlerinin sentezi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu enzimler vücudun inflamatuvar tepkilerini etkiler ve tüm memelilerin bağışıklık sistemlerinde düzenleyici görev görürler. Dahası CLA antioksidan ve antiinflamatuvar özelliklere sahiptir.

CLA Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

CLA kullanımı ile ilgili muhtemelen en ilgi çekici konu ise, bu maddenin düzenli antrenman yapıp sıkı bir diyete devam eden kişilerde de, sağlıksız beslenip spor yapmayan kişilerde de kilo vermeye yardımcı olabildiğidir. Yapılan çalışmaların çoğu günde 2 ila 5 gram arası CLA tüketimini uygun görürken, bu değer kişinin beslenme ve egzersiz alışkanlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Satın Al:

Fitbull'da satılan tüm CLA ürünleri güncel üretim serisindeki ürünlerden oluşup sadece yetkili distribütör firmanın ithal ettiği ürünlerden oluşmaktadır. Ürünler hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve telefonda sipariş vermek için 0850 532 28 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

CLA’nın Temel Faydaları:

 • Vücut yağının yakılmasına yardımcı olur.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Kas kütlesinin korunmasını sağlar.
 • Kas definasyonunu geliştirir.
 • Antioksidan koruma özelliğine sahiptir.
 • Kandaki glikoz seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kardiyovasküler sağlığı destekler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

 • CLA'nın hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.
 • CLA kullanımının bilinen yan etkilerinden bir tanesi insülin hassaslığını arttırmasıdır. Bu özellikle ilginç bir konudur çünkü prediyabet ve şeker hastalığı (2. Tip) direkt olarak obezite ve fazla kilolar ile ilgili rahatsızlıklardır. Bu hastaların CLA'yı kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.