Civa İçeren Balıklar Hangileridir?

Ne yazık ki, su kütlelerinde bulunan kirletici ajanlar ve toksinler yediğimiz balıklara bulaşmaktadır. Civa gibi ağır metal toksinler vücuda alındıklarında çok zararlı olabilirler. Az miktarda civa tüketmek pek çok insan için iyidir, ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda nörolojik gelişmeyi olumsuz etkileyebilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada, ağır metal zehirlenmesine maruz kalan çocukların IQ puanlarının daha düşük olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, hamile ve emziren kadınlar, hamile olma ihtimali olanlar, bebekler ve küçük çocukların en az civa içeren balıklar ile beslenmeleri çok önemlidir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 'ya göre hamile ve emziren kadınlar ve küçük çocuklar cıva oranı yüksek balıklardan kaçınmalıdırlar. Çok yüksek miktarda civa içeren balıklar şunlardır:

Civa İçeren Balıklar Hangileridir?

Civa İçeren Balıklar:

Kiremit balığı
Kral uskumru (ispanyol uskumrusu)
Köpekbalığı
Kılıçbalığı
Atlantik kılıçbalığı
Turuncu imparator balığı
Ahi ton balığı
İrigöz ton balığı
En yüksek olmasa bile, yine de yüksek miktarda cıva içeren balıkların tüketimini ayda ortalama 170 gram porsiyonla sınırlamanız önerilmektedir (Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi ve Amerikan Hamilelik Derneği tarafından). Bu balıklar:
İspanyol uskumrusu
Körfez uskumrusu
Albacore ton balığı
Sarı yüzgeçli orkinos
Levrek
Lüfer
Aşağıdaki balıklar ise düşük ila orta derecede civa içerirler:
Çizgili levrek
Siyah levrek
Tuzlu Su Levreği
Mahi Mahi
Istakoz
Tatlı su levreği
Deniz alabalığı
Konserve light ton balığı
Skipjack ton balığı
Morina
Trança balığı
Alabalık
Ve beyaz balıktır.
Balıklardan ağır metal almak ile ilgili endişeleriniz varsa, özellikle hamile veya emziriyorsanız, civa oranı en düşük balıkları seçmeniz önerilir. Düşük civalı balıklar çocuklar için de mükemmel seçimlerdir. FDA, hamile veya emziren kadınların, bu balıklardan haftada 350 grama kadar tüketebileceğini belirtmektedir:
Somon
Ringa
Mezgit balığı
Hamsi
Karabalık
Yengeç
Deniz tarağı
Kerevides
Kedi balığı
Sarı ağız balığı
Pisi balığı
Kolyoz balığı
Atlantik uskumrusu
İstiridyeler
Kömür balığı
Levrek
Tekir
Gökkuşağı alabalığı
Tatlı su alabalığı
Sardalye
Karides
Kalamar
Düşük civalı balıkların hepsi, bebeklerde ve çocuklarda uygun beyin gelişimi için ve yetişkinlerde beyin sağlığı için çok önemli olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengin değildirler. Bu nedenle, Çevresel Çalışma Grubu (EWG), hamile kadınlar için en iyi genel balık seçeneklerinin bir listesini hazırlamıştır. Bu balıklar hem düşük civalı hem de yüksek omega 3 içeriğine sahip balıklardır:
Sardalye
Ringa
İstiridyeler
Kömür balığı
Somon
Atlantik uskumrusu
Gökkuşağı alabalığı
Özellikle hamile ya da emziriyorsanız, düşük miktarda civa içeren balıkları seçmeniz ve önerilen miktarlara sadık kalmanız tavsiye edilmektedir. Ancak, her ne olursa olsun, çeşitli temel besinleri sağladığı ve kalp ve beyin sağlığı için faydalı olduğu için balıkları yemek planınızdan tamamen çıkarmamanız gerekir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.