Citrus (Turunç)

Citrus Nedir?

Turunç olarak da bilinen citrus, sedef otugiller familyasına ait, Akdeniz’e kıyısı olan tüm bölgelerde ve Güneydoğu Asya kıyılarında yetişen, ağacı portakal ağacına benzeyen, yaprakları her mevsim yeşil kalan bir bitki türünün meyvesine verilen isimdir. Citrus suyu acımtırak olan bir meyvedir. Bitkinin kökeni Güneydoğu Asya’ya dayanmakla beraber, Akdeniz yöresinde binlerce yıldır doğal yollarla yetişmektedir.Turunç 2.5 ile 5 metre arasında boyu olan, dikenli ve yaprak dökmeyen bir bitki türüdür. Meyvesinin görünüşü portakala benzer fakat tadı daha ekşi ve acı olduğundan kolayca ayırt edilebilir. Citrus meyvesinin kabukları soyulur ve kurutulmaya bırakılır. Aynı zamanda bitkinin çiçekleri de kurutularak kullanılmaktadır.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Citrus Ne İşe Yarar?

Turunç bitkisinin meyvesinin tüketimi karaciğer ve midenin hararetini almaya yardımcı olur. Citrusun uzun süreli kullanımı safra söktürücü etkilere sahiptir ve ishali önlemeye katkıda bulunur. Citrus aynı zamanda tansiyonu da düşüren bir meyvedir. Citrus kalp çarpıntısına da iyi gelir ve iştah açıcı etkileri vardır. Mide bağırsak kanalı hareketlerini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan citrus aynı zamanda yatıştırıcı olarak da kullanılabilir.

Turunç'un Temel Faydaları

  • Sindirim sistemini destekler.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Kalp çarpıntısını engeller.
  • Yağ yakımını destekler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Citrus'un hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.