Cinnamon (Tarçın)

Cinnamon (Tarçın)

Tarçın Nedir?

Cinnamon (Tarçın) defnegiller familyasına ait bir bitki türüdür. Boyu 6-12 cm arasında değişmektedir. Bitkinin kullanılabilmesi için en az 3 yıl yıllanması gerekmektedir. Dünyanın en eski baharatlarından biri olan tarçının ana vatanı Güney ve Güneydoğu Asya’dır. Tarçın bitkisi yemeklerde ve tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılmasının yanı sıra, özelliklerinden dolayı kapsül halde de takviye gıda olarak bulunabilir. Tarçın kabuklarından elde edilen özüt kuvvetli bir kokuya sahiptir.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Tarçın Ne İşe Yarar?

Uzun yıllar boyunca Asya'da şeker hastaları tarafından kullanılmıştır. Sinamik aldehit molekülünün kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı konusunda çeşitli çalışmalar bulunmaktadır.[1]
Mide bulantısı ve mide gazına karşı tarçın içerikli çaylar sıklıkla kullanılmaktadır.

Tarçının Faydaları

  • Lif kaynağıdır.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Tarçıj içerikli ürünlerin tavsiye edilen günlük dozajlarına uyunuz. Aşırı dozajda tarçın almak toksik etki yaratabilir. Tarçının hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanımının doktor gözetimde olması gerekir. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir. Tarçın antibiyotikler, diyabet ilaçları, kan incelticiler, ve kalp ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Düzenli kullandığınız bir ilaç bulunuyorsa bu ürünleri almadan önce sağlık uzmanınıza danışınız.