Cinnamon (Tarçın)

Tarçın Nedir?

Cinnamon (Tarçın) defnegiller familyasına ait bir bitki türüdür. Boyu 6-12 cm arasında değişmektedir. Bitkinin kullanılabilmesi için en az 3 yıl yıllanması gerekmektedir. Dünyanın en eski baharatlarından biri olan tarçının ana vatanı Güney ve Güneydoğu Asya’dır. Tarçın bitkisi yemeklerde ve tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılmasının yanı sıra, faydalarından dolayı kapsül halde de takviye gıda olarak bulunabilir. Tarçın kabuklarından elde edilen özüt kuvvetli bir kokuya sahiptir. Fakat bitki daha çok insan sağlığına sağladığı yararlar ile bilinmektedir.

Devamını oku..

3 Kayıt

sayfa başı

3 Kayıt

sayfa başı

Tarçın Ne İşe Yarar?

Uzun yıllar boyunca Asya'da şeker hastaları tarafından kullanılmıştır. Tarçın bitkisinin tip-2 diyabet hastalığının tedavisine olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Tarçının etken maddesi olan sinamik aldehit molekülünün kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı ve bilinmektedir. Bu nedenle, madde anti inflamatuvar olarak da kullanılmaktadır.
Cinnamon kan dolaşımının hızlanmasına olumlu etkiler sağlarken aynı zamanda sindirim sistemi organlarının korunmasına da yardımcı olur. Cinnamon bitkisinin mide bulantısına ve mide gazına iyi geldiği bilinmektedir.

Tarçının Faydaları

  • Kandaki kolesterol ve yağ seviyesini düzenler.
  • İnsilün hormonunu düzenler.
  • Lif kaynağıdır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Hafızayı güçlendirmekte yardımcıdır.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Tarçının hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanımının doktor gözetimde olması gerekir. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.