Zinc (Çinko Hapı)

Zinc (Çinko Hapı)

Zinc (Çinko Hapı) Nedir?

Çinko, enzimlerin ve hormonların sentezinde, ve ayrıca sayısız biyolojik reaksiyonda organizmanın normal bir şekilde işleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir tür mineraldir. Bu mineral makro besinlerin metabolizmalarını desteklerken, bağışıklık sistemi ve tiroid bezinin işlevselliğine katkıda bulunur. Kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olan madde, aynı zamanda derinin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Çinko minerali besinlerden alınabildiği gibi ihtiyaç duyulduğu durumlarda gıda takviyesi olarak dışarıdan da alınabilir.

Devamını oku..

12 Ürün

sayfa başı

12 Ürün

sayfa başı

Çinko Bakımından Zengin Yiyecekler:

Hububat, buğday tohumu kırmızı et, kabak çekirdeği çinko bakımından zengin besinler arasında sıralanabilir. Ayrıca bitter çikolata, yeşil sebzeler ve meyveler de çinko kaynağı olarak sayılabilir.

Günlük Tüketim Miktarı:

Tavsiye edilen günlük çinko tüketimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

  • 0–6 Ay Erkeklerde 2 mg* Kadınlarda 2 mg*
  • 7–12 Ay Erkeklerde3 mg Kadınlarda 3 mg
  • 1–3 Yaş Erkeklerde 3 mg Kadınlarda 3 mg
  • 4–8 Yaş Erkeklerde 5 mg Kadınlarda 5 mg
  • 9–13 Yaş Erkeklerde 8 mg Kadınlarda 8 mg
  • 14–18 Yaş Erkeklerde11 mg Kadınlarda 9 mg Hamileleikte12 mg
  • 19+ Yaş Erkeklerde11 mg Kadınlarda 8 mg Hamileleikte11 mg Emziren Anneler 12 mg

Dikkat - Olası Yan Etkiler:

Hassa kişilerde çinko içerikli gıda takviyeleri mide bulantısı, kusma, ishal, metalik tat, böbrek ve mide hasarına ve diğer yan etkilere neden olabilir. Aşırı dozda çinko kullanımı sakıncalıdır. Yüksek dozlarda kullanımı ateş, öksürük, mide ağrısı, yorgunluk gibi sorunlar oluşabilir. Yüksek dozlarda çinko kullanımı diyabetli kişilerde kan şekerini düşürür. Diyabetli kişiler çinko ürünlerini dikkatli bir şekilde kullanmaları tavsiye edilir. Gıda takviyesidir. Herhangi bir hastalığın, teşhis, tedavi ya da önlenmesinde kullanılmaz.