Chromium (Kromium) Pıcolınate

Chromium (Kromium) Pıcolınate

Chromium Nedir?

Kromium, karbonhidrat metabolizmasını düzenlemeye yarayan önemli bir mikro besin çeşididir. Vücutta kullanılmak üzere düşük miktarlarda olsa da krom minerali gerekli olduğundan "temel esansiyel element" olarak da adlandırılabilir. İki krom türü vardır: üç değerlikli krom ve altı değerlikli krom. Birincisi besinler ve takviyelerde bulunur ve insanlar için güvenlidir. İkincisi, cilt sorunlarına ve akciğer kanserine neden olabilen bilinen bir toksindir.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Chromium Ne İşe Yarar

İnsan vücudundaki krom elementi insülin salınımının düzenlenmesine müdahale eder. Amerika'da özellikle sporcular bu minerali yağ kütlesini azaltmaya ve kas definasyonunu arttırma amacıyla sıklıkla diyetlerinde bulundurur. Fazla karbonhidrat tüketimi ve şiddetli fiziksel egzersiz, vücuttaki krom seviyesinin idrar yolu ile atılarak azalmasına neden olabilir. Ciddi boyutlarda kötü beslenme yüksek miktarda krom eksikliğine neden olacağından kan dolaşımındaki kolesterol ve trigliserit miktarını arttırarak vücudu kardiyovasküler rahatsızlıklara ve şeker hastalığına yatkın hale getirir.

Chromium İçeren Besinler ve Özellikleri:[1]

  • Chromium, meyveler, sebzeler, etler, deniz ürünleri, otlar ve baharatlar da dahil olmak üzere çeşitli besinlerde bulunur.
  • Bitklerde bulunan krom miktarı bitkilerin yetiştiği ortam ile farklılık gösterebilir.
  • Midye ve istiridye iyi birer krom kaynağı olarak gösterilebilir.
  • Diyet uygulayan kişiler gıda takviyesi olarak dışarıdan alabilir.
  • Domates, armut, fındık da diğer krom kaynağı besinler olarak sıralanabilir.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Karaciğer veya böbrek rahatsızlıkları olan veya şizofreni, mani gibi hastalıklara sahip olup nöbet geçirme riski taşıyan kişilerde kullanımı tedavi ile çakışabileceğinden ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden önerilmez.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.