Choline (Kolin)

Choline Nedir?

Choline karaciğer tarafından sentezlenen ve kompleks B vitaminleri ile benzer özelliklere sahip olan bir çeşit amindir. Bu madde asetilkolinin moleküler yapısının bir parçası olmakla beraber, önemli bir nörotransmiterdir. Sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına katkıda bulunurken, düşünme gücünü arttırarak bilişsel performansı bir adım öteye taşır.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Choline Ne İşe Yarar

Choline, tirosine benzer bir şekilde nörotransmiter maddelere öncülük yapacak niteliklere sahip, bilişsel performansı geliştiren ve sinir sisteminin yeterli seviyede işlev gösterebilmesine katkıda bulunan bir maddedir. Kolin, beyne sinir sinyalleri gönderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda kalbi, kasları, böbrek üstü bezlerini, bağırsakları ve birçok diğer organı etkileyen asetilkolinin öncül maddesidir. Besinler sinir sisteminin doğru bir şekilde oluşması açısından çok önemlidir. Bu nedenle kolin maddesi cenin aşamasında meydana gelen nöral tüp gelişimi sırasında oluşabilecek deformasyonları önlemesi açısından hamile kadınlara özellikle önerilmektedir.

Kolin aynı zamanda fosfolipid fosfatidilkolin, lizofosfatidilkolin ve sfingomiyelin maddelerinin biyosentezi için öncül madde görevi görür. Tüm bu maddeler hücre zarlarının sinyalizasyonundan sorumlu olan, bu zarların temel bileşenleridirler. Yeterli miktarda kolin tüketimi astım hastalarında şişlikleri ve iltihaplanmaları azaltmaya yardımcı olarak, astım semptomlarının kontrol edilmesine ve astım krizlerinin önlenmesine yardımcı olur. Bunun sonucu olarak kişinin sıklıkla bronkodilatörlere başvurma ihtiyacını azaltmış olur.

Asetilkolin, bir nörotransmiter olarak sadece beyindeki iletişim için değil aynı zamanda sinir sinyallerinin sinir-kas kavşaklarına iletimi ve bu sayede kas kasılmaları ile gelişiminin uyarılması açısından da çok önemli bir maddedir. Sporcular bu maddeyi kas yorgunluğunu geciktirmek, enerji ve direnci arttırmak ve fiziksel performans düşüşlerini önlemek amacı ile kullanırlar.

Choline'nin Temel Faydaları:

  • Sinir sistemi fonksiyonlarını uyarır
  • Bilişsel ve hafıza ile ilgili fonksiyonları geliştirir
  • Konsantrasyonu geliştirir
  • Nöromüsküler iletimi optimize eder
  • Kas gelişimine destekte bulunur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Choline içerikli besin takviyeleri hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal yapabilir.
  • Kardiyovasküler problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.