Choline (Kolin)

Choline (Kolin)

Choline Nedir?

Choline karaciğer tarafından sentezlenen ve kompleks B vitaminleri ile benzer özelliklere sahip olan bir çeşit amindir. Bu madde asetilkolinin moleküler yapısının bir parçası olmakla beraber, önemli bir nörotransmiterdir. Sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına katkıda bulunurken, düşünme gücünü arttırarak bilişsel performansı bir adım öteye taşır.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Choline Ne İşe Yarar

Choline, tirosine benzer bir şekilde nörotransmiter maddelere öncülük yapacak niteliklere sahiptir. Kasları, böbrek üstü bezlerini, bağırsakları ve birçok diğer organı etkileyen asetilkolinin öncül maddesidir. Besinler sinir sisteminin doğru bir şekilde oluşması açısından çok önemlidir.

Kolin aynı zamanda fosfolipid fosfatidilkolin, lizofosfatidilkolin ve sfingomiyelin maddelerinin biyosentezi için öncül madde görevi görür. Fosfolipid ve lizofosfatidilkolin hücre zarlarının sinyalizasyonundan sorumlu olan, bu zarların temel bileşenleridirler.

Asetilkolin, bir nörotransmiter olarak sadece beyindeki iletişim için değil aynı zamanda sinir sinyallerinin sinir-kas kavşaklarına iletimi ve bu sayede kas kasılmaları ile gelişiminin uyarılması açısından da çok önemli bir maddedir. Sporcular bu maddeyi kas yorgunluğunu geciktirmek, enerji ve direnci arttırmak ve fiziksel performans düşüşlerini önlemek amacı ile kullanırlar.

Choline'nin Temel ÖZellikleri:

  • Sinir sistemi fonksiyonlarını uyaran elementlerin öncü maddesidir.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Choline içerikli besin takviyeleri hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal yapabilir.
  • Kardiyovasküler problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.