Chitosan (Kitosan)

Kitosan Nedir

Chitosan (Kitosan), kitinden elde edilen bir polisakkarittir. Kabuklu hayvanların dış iskeletlerinde bulunur. Deasetilasyon prosesinden sonra pozitif bir elektrik yükü kazanan madde, negatif yüklü lipitlere bağlanır. Bunun sonucunda, lipitler sindirim sırasında emilemezler. Bu tamamlayıcı maddeyi yemeklerden önce almak yağ emiliminde hatrı sayılır bir azalmaya katkı sağlarken, kilo vermeyi kolaylaştırır.

Devamını oku..

4 Ürün

sayfa başı

4 Ürün

sayfa başı

Chitosan (Kitosan) Ne İşe Yarar

Chitosan, sindirimi sonrasında besinsel yağlara ve kolesterole bağlanan ve bu yolla sindirim sisteminde emilimi gerçekleşmeyen jelimsi bir madde oluşturan çözünmez bir lif türüdür. Lifler kaşık işlevi görerek besinler yolu ile alınan yağların emilimini ve dışkı yolu ile atılmasını sağlarlar.

Chitosan tarafından alıkonulan yağlar dolaşım sistemine giremezler. Bunun sonucu olarak kalori alımı düşer ve kilo vermek kolaylaşır. Chitosan maddesi dış görünüşlerini ve sağlıklarını düşünen, ve aynı zamanda katı bir diyet ile ciddi bir antrenman temposuna başlamak isteyen kişiler için en iyi tamamlayıcıdır. Bu madde egzersiz ve diyetlerinde çok büyük değişiklikler beklemeyen fakat yine de yağ oranlarını ve kalori alımlarını azaltmak isteyen insanlara da çok büyük faydalar sağlayabilir.

Chitosan peristalsi olarak bilinen doğal sindirim hareketlerine de katkıda bulunduğundan, kabızlığın semptomları olan midesel kramp ve şişmeleri en aza indirmeye yardımcı olur. Madde aynı zamanda dışkının organizma içinde bulunduğu süreyi azaltarak toksinlerin bağırsaklar yoluyla emilimini neredeyse engeller ve bunun sonucu olarak kolon kanseri riskini azaltır. Düşük seviyelerde yağ ve kolesterol emilimi karaciğer fonksiyonlarına da yansır ve vücutta gerçekleşen temizlenme sürecine yardımcı olur. Bu tamamlayıcı madde yağ alımını ciddi ölçüde düşürmek amacı ile ana yemeklerden hemen önce kullanılmalıdır.

Chitosn Temel Faydaları:

 • Besinsel yağları kendine bağlar
 • Yağ emilimini sınırlandırır
 • Kolesterol emilimini azaltır
 • Vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur
 • Vücut tarafından emilen kalori miktarını azaltır
 • Kilo vermenize yardımcı olur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Chitosan içerikli ürünlerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Deniz ürünlerine ya da kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara veya aşırı duyarlılık tepkimelerine neden olabilir.
 • Hassas kişilerde mide bozulmasına, midede gaza veya steatoreye sebebiyet verebilir.
 • Steatore gözlemlenirse doktorunuza danışınız. Bu durum vitamin ve mineraller gibi yağda çözünebilen maddelerin emilimini engelleyebilir. Hatta bağırsak florasında bulunan yararlı bakterilerin azalmasına sebep olabilir.
 • Bu tamamlayıcı maddeyi antikoagülan tedaviler (örn. Warfarin) ile birlikte almayınız. Maddenin kan inceltici etkileri morluklara ve kanamaya yol açabilir.