Fenugreek Extract (Çemen Otu)

Fenugreek Extract (Çemen Otu)

Çemen Otu (Fenugreek) Nedir?

Çemen otu ekstratı, Akdeniz ve Asya kıtasında yetişen çemen otu bitkisinden elde edilir. Bir tamamlayıcı madde olarak, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkları tedavi etmek ve kan glikozu ile kolesterol seviyelerini sabit tutmak için kullanılır. Çemenotu ekstratı aynı zamanda testosteron üretimini de arttırarak kas kütlesi oluşumunu ve libidoyu tetikler.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Çemen Otu Ne İşe Yarar

Çemen otu (Fenugreek) sindirim sistemi problemleri yaşayan kişiler için önerilir. Çemenotunun parasempatik sinir sistemi üzerindeki rahatlatma etkisi gastrik krampları ve rahatsızlıkları azaltıcı bir yetiye sahiptir. Bu madde genelde iştah kaybı ile gastrit ve kabızlık gibi midesel problemler için kullanılır. Gastrointestinal motilite üzerindeki etkileri aynı zamanda karınsal rahatsızlıkların ve menstrüel döngü sonucu oluşan krampların hafifletilmesi için de kullanılmasına olanak sağlar.

Çemenotu çözünebilen lifler açısından zengin bir madde olmakla beraber yemekler ile birlikte tüketildiğinde şeker ve yağların sindirim sistemi aracılığı ile emilimini en az düzeye indiren etkilere sahiptir. Bir bakıma kolesterol ve kan şekerini düzenleyici bir tesiri vardır. Bu nedenle, madde kolesterol ve kan şekeri seviyeleri çok fazla yükseldiğinde onları normalize etmeye katkıda bulunarak şeker hastalığı ve metabolik sendrom gibi rahatsızlıkları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olur. Kolesterol kontrolü, bileşiğin steroid maddelerin kompleks oluşturmasına yardım ederek vücut tarafından kullanımlarını imkansız hale getirmesi ile sağlanır. Bu, tromboplastinojenez oluşumu, felç, ve damar sertliği gibi kardiyovasküler problemlerin oluşmasını engellemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan lipit azaltıcı bir etki sayesinde olur. Bu maddede bulunan saponinler, vücuda girdiği andan itibaren hormon sentezi düzenleme rolünü üstlenen steroid glikositlerdir. Zamanla testosteron seviyelerinin artmasını sağlayan lüteinleyici hormon ve DHEA (dehidroepiandrosteron) üretimlerini tetiklerler. Testosteron seviyelerinin kalıcı bir şekilde yükselmesi kas kütlesi sentezine ve güç artışına katkıda bulunurken, cinsel dürtüyü de uyarıcı etkiler sergiler.

Çemen Otunun Faydaları:

 • Sağlıklı kolesterol seviyeleri sağlar
 • Erkek cinsellik hormonlarının üretimini tetikler
 • Boy uzamasında faydalı olur
 • Kandaki glikoz seviyelerini düzenler
 • İnsülin sentezini azaltır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Çemen otunun hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Östrojene benzerlik gösteren maddeler içerir ve östrojen seviyeleri tarafından tetiklenen bazı klinik durumları tetikleyebilir.
 • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
 • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Antihipertansif ilaçlar, nitratlar veya viagra ile birlikte kullanmayınız. Bu, ilaç ile tamamlayıcı maddenin etkieşime girmesine ve orta seviyede veya ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.
Besinsel takviyeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.