Fenugreek Extract (Çemen Otu)

Fenugreek Extract (Çemen Otu)

Çemen Otu (Fenugreek) Nedir?

Çemen otu ekstratı, Akdeniz ve Asya kıtasında yetişen çemen otu bitkisinden elde edilir. Fenugreek yonca benzeri bir bitkidir. Tohumlar yemeklerde ilaç yapımında veya diğer etken maddelerin tadını maskelemek için kullanılır. Çemen otu tohumu, akçaağaç şurubu gibi kokar. Çemen otu yaprakları Hindistan'da bir sebze olarak tüketilmektedir.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Çemen Otu Ne İşe Yarar

Çemenotu çözünebilen lifler açısından zengin bir madde olmakla beraber yemekler ile birlikte tüketildiğinde şeker ve yağların sindirim oranını değiştirebilir.

Bu maddede bulunan saponinler, vücuda girdiği andan itibaren hormon sentezi düzenleme rolünü üstlenen steroid glikositlerdir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Çemen otunun hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Östrojene benzerlik gösteren maddeler içerir ve östrojen seviyeleri tarafından tetiklenen bazı klinik durumları tetikleyebilir.
  • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
  • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Antihipertansif ilaçlar, nitratlar veya viagra ile birlikte kullanmayınız. Bu, ilaç ile tamamlayıcı maddenin etkieşime girmesine ve orta seviyede veya ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.
Besinsel takviyeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.