Pycnogenol (Çam Kabugu Ekstresi)

Pycnogenol (Çam Kabugu Ekstresi)

Pycnogenol (Çam Kabuğu Ekstresi) Nedir?

Pycnogenol çam ağacının kabuklarından elde edilir. Bu özüt içerik olarak oligomerik proantisiyanidinler olarak bilinen bir bioflavanoid grubu bakımından zengindir. Bu maddeler çok güçlü antioksidanlar olup hastalıkları ve erken yaşlanmayı önlemeleri ile bilinirler. Pycnogenol içeren tamamlayıcı maddeler damar genişlemesini tetikleyerek kan akış hacmini artırır ve kaslar ve beyne giden besin ve oksijen miktarların yükselmesini sağlar. Bunun sonucunda fiziksel ve entelektüel performansta artışlar görülür. Aynı zamanda maddenin güçlü antiinflammatuvar özellikleri, kardiyovasküler problemleri engellemeye yararken, vücudun doğal savunma sistemlerini de güçlendirir.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Pycnogenol Ne İşe Yarar

Pycnogenol, C vitamininin 50 katı ve E vitamininin 20 katı kadar güçlü antioksidan etkilere sahip çok tesirli bileşenler olan ve oligomerik proantisiyanidinler (OPC) olarak adlandırılan bir biyoflavanoid türünü bünyesinde barındırır. Proantisiyanidinlerin güçlü antioksidan etkileri serbest köklerin oluşumunu düzenlemeye ve en aza indirmeye yardımcı olur. Bu zararlı maddeler hücrelerde birikerek kardiyovasküler ve inflamatuvar hastalıklar ile dejeneratif rahatsızlıkların oluşma riskini arttırmanın yanı sıra aynı zamanda erken yaşlanmaya da katkıda bulunurlar. Birikmiş serbest kökler düzenli olarak spor yapan insanlar için çok büyük öneme sahip olan yenilenme ve iyileşme süreçlerini yavaşlatıcı etkilere sahiptirler. Bu zehirli molekülleri nötralize eden oligomerik proantisiyanidinler lipit peroksidasyonunu en aza indirmeye yardımcı olurlar. Bu maddeler aynı zamanda hücre zarının göreceği hasarı azaltarak kasların iyileşmesine ve doku rejenerasyonuna katkıda bulunurlar.

OPC tüketiminin anti inflamatuvar etkileri de vardır. Bu etkilerin kaynağı, bileşiklerin kanın akışkanlığına katkıda bulunan ve atar damarların tıkanmasına sebebiyet veren pıhtı veya tromboplastinojenezlerin oluşumunu engellemeye yarayan antiplatelet özellikleridir. Bu nedenle çam kabuğu özütü içeren tamamlayıcı maddelerin kullanımı, kardiyovasküler rahatsızlıkların, varisli damarların, endometriyozun, menopoz sendromlarının, menstrüyel krampların ve benzeri rahatsızlıkların tedavisine ve önlenmesine katkıda bulunur.

Bu bileşiğin antioksidan etkileri, nitrik oksidin süperoksite dönüşmesini engelleyerek molekülün yaşam süresini ve kan plazma seviyelerini arttırır. Bunun sonucunda artan damar genişlemesi ve kan akışı, hücrelere daha fazla besin ve oksijen taşınmasına olanak sağlar.Damarların genişlemesi dolaşım problemleri sonucu ortaya çıkan ereksiyon bozukluğunun önlenmesi ve tedavisine katkıda bulunur. Artan kan akışı aynı zamanda beyin ve kaslardaki hücrelerin ve diğer yapıların daha verimli bir şekilde irigasyona uğramasına yardımcı olarak bilişsel fonksiyonların, hafıza yeteneğinin, dikkatin ve konsantrasyon seviyelerinin gelişmesini sağlarken, kas gelişimini ve performansını da olumlu yönde etkiler.

Pycnogenol, alfa glukosidaz enziminin üzerinde bir inhibitör etkisi oluşturan antidiyabetik özellikler sergileyerek karbonhidratların kan dolaşımına emilimini yavaşlatıcı etkiler ortaya koyar. Maddenin antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri bağışıklık sisteminin işleyişini olumu yönde etkileyerek ve alerjik reaksiyonlar ile astım semptomlarını azaltarak vücudun genel sağlık ve esenliğine katkıda bulunurlar. Maddenin aynı zamanda osteoartrit gibi bazı otoimmün hastalıklara karşı da etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Özütün kozmetik endüstride yaşlanma sürecini geciktirici etkilere sahip kremlerden, cilt sağlığını korumaya yönelik ürünlere kadar yaygın bir kullanımı vardır. Çam kabuğu özütü kolajen liflere bağlandığından dolayı cildin yapısının güçlenmesine yardımcı olur, esnekliğini arttırır ve bu sayede daha güzel görünmesini sağlar.

Pycnogenol Temel Faydaları:

 • Kan akışını olumlu yönde etkiler
 • Bilişsel performansı geliştirir
 • Fiziksel performansın gelişmesine katkıda bulunur
 • Cildin güzel görünmesini sağlar
 • Kardiyovasküler koruma sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri vardır
Dikkat - Olası Yan Etkileri
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Bu maddenin kullanımı multipl skleroz, lupus, romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara sahip olan veya organ nakli geçirmiş kişiler için önerilmez. Madde bağışıklık sistemi fonksiyonlarını uyardığı için ilaç tedavisi ile çakışabilir veya otoimmün hastalıkların semptomlarında bir artışa neden olabilir.
 • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
 • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakın.