C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Normal büyüme ve gelişme için gerekli olan bu vitaminin artan miktarları idrar yoluyla vücuttan atılır. Bu durum, bu tür vitaminleri devamlı olarak almanız gerektiği anlamına gelir. Vücudunuzun her yerinde dokuların büyümesi ve onarımı için C vitamini gereklidir. C vitamininin görevleri arasında şunlar vardır:

- Deriyi, tendonları, bağları ve kan damarlarını yapmak için kullanılan önemli bir proteinin sentezinde rol oynar.
- Yaraları iyileştirir ve yara izi dokusu oluşturur.
- Kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımı ve bakımında görev alır.
- Demir emilimine yardım eder


C vitamini aynı zamanda birçok antioksidandan biridir. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hasarı engelleyen besinlerdir. Serbest radikaller vücudunuz besinleri yıktığında veya tütün dumanı ya da radyasyona maruz kaldığınızda ortaya çıkar. Zamanla vücutta biriken serbest radikaller yaşlanma sürecinden büyük oranda sorumlu olan maddelerdir. Serbest radikaller kansere, kalp hastalığına ve artrit gibi durumlara yol açabilirler. Vücut kendi başına C vitamini üretemez ya da C vitaminini depolayamaz. Bu nedenle, günlük diyetinizde bol miktarda C vitamini içeren besin bulundurmak önemlidir. Yıllar boyunca, C vitamini yaygın soğuk algınlığı için popüler bir ev ilacı olmuştur. Ancak araştırmalara göre çoğu insan için C vitamini takviyesi veya C vitamini açısından zengin gıdalar, soğuk algınlığı riskini azaltmamaktadır. Yine de, C vitamini takviyelerini düzenli olarak kullanan insanlar daha hafif semptomlar yaşayabilir ya da hastalığı daha kısa sürede atlatabilirler. Hastalık başladıktan sonra C vitamini takviyesi almanın yardımcı olmadığı ortaya konulmuştur. Bütün meyve ve sebzeler bir miktar C vitamini içerirler. En zengin C vitamini kaynağı olan meyveler arasında:

C Vitamini Nelerde Var?

C Vitamini İçeren Yiyecekler:

Kavun
Portakal ve greyfurt gibi turunçgiller ve onların meyve suları
Kivi
Mango
Papaya
Ananas
Çilek, ahududu, yaban mersini, kızılcık
Ve karpuz gibi meyveler vardır.
En fazla C vitamini içeren sebzeler ise:
Brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar
Yeşil ve kırmızı biber
Ispanak, lahana, şalgam yeşillikleri ve diğer yapraklı yeşillikler
Tatlı ve beyaz patates
Domates ve domates suyu
Ve kış kabağıdır.
Bazı tahıllar ve diğer yiyecekler ve içecekler C vitamini ile takviye edilirler. Takviyeli yiyeceklere bir vitamin veya mineral eklenmiş demektir. Üründeki C vitamininin miktarını öğrenmek için ürün etiketlerini kontrol edebilirsiniz. C vitamini açısından zengin besinleri pişirmek veya uzun süre saklamak, onların C vitamini içeriğini azaltabilir. C vitamini açısından zengin gıdaların mikrodalga ve buharda pişirilmesi pişirme kayıplarını azaltacaktır. C vitamininin en iyi besin kaynakları pişmemiş veya çiğ meyve ve sebzelerdir. Işığa maruz kalmak da C vitamini içeriğini azaltabilir. Bu nedenle şeffaf bir şişe yerine kartonda satılan portakal suyunu tercih etmeniz önerilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.