C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Son araştırmalara göre, C vitamininin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Stres. Michigan Üniversitesi'nden Mark Moyad, MD., "Yeni bir meta-analiz, C vitamininin stres nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış bireyler için faydalı olduğunu gösterdi - bu durum toplumumuzda çok yaygın bir durumdur," diyor ve ekliyor: “çünkü C vitamini strese duyarlı besinlerden biridir ve alkoliklerde, sigara içenlerde ve obez bireylerde tüketilen ilk besin, genel sağlık için ideal bir işaretleyicidir.”

2. Soğuk algınlığı. Soğuk algınlığına gelince, C vitamini bir tedavi olmayabilir. Ancak bazı çalışmalar, daha ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. "Soğuk algınlığı ve grip için C vitamini almanın yararlı olduğunun kanıtı, zatürre ve akciğer enfeksiyonları gibi daha fazla komplikasyon gelişme riskini azaltmasıdır," diyor Moyad.

3. Felç. Araştırmalar çelişkili olmasına rağmen, Amerikan Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir çalışmada, kanlarında çok yüksek C vitamini konsantrasyonuna sahip kişilerin, çok düşük konsantrasyona sahip olanlara göre %42 daha az felç geçirme riski taşıdığı bulunmuştur. Bunun nedenleri tamamen açık değildir fakat açık olan şey, bol miktarda meyve ve sebze yiyen insanların daha yüksek kan C vitamini seviyelerine sahip olmalarıdır. Phyo K. Myint, "Daha fazla meyve ve sebze tüketen insanlar yalnızca C vitamini düzeylerini yükseltmekle kalmayacak, aynı zamanda lif ve diğer vitaminler ve mineraller gibi potansiyel olarak sağlığa yararlı olabilecek besin maddelerini de daha fazla tüketmiş olacaklardır." diyor.

4. Cilt Yaşlanması. C vitamini, vücudun içindeki ve dışındaki hücreleri etkiler. Amerikan Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bir çalışmada, 40-74 yaş arası 4025 kadında besin alımları ve cilt yaşlanması arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Daha yüksek C vitamini alımlarının, buruşmuş bir görünüm, cildin kuruması ve yaşlanması ile ters orantılı olduğunu gözlemlenmiştir.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir:

Yetişkinlerde, C vitamini eksikliğinin semptomları, C vitamini kaybından haftalar hatta aylar sonra gelişir. Duygusallık, halsizlik, sinirlilik, kilo kaybı ve belirsiz miyalji ve artralji erken dönemde gelişebilir. Scurvy semptomları ise (bağ dokularındaki kusurlarla ilgili) birkaç ay sonra ortaya çıkar. Foliküler hiperkeratoz, kıvrımlı saçlar ve perifoliküler kanamalar gelişebilir. Diş etleri şişmiş, mor ve süngerimsi bir hal alabilir. Ciddi eksikliklerde kolayca kanarlar. Sonunda, dişler gevşer ve dökülür. Sekonder enfeksiyonlar gelişebilir. Yaralar kötü bir şekilde iyileşir, kolayca yırtılabilir ve spontan kanamalar oluşabilir (özellikle alt ekstremitelerin derisindeki ekimozlarda veya bulbar konjonktival kanama olarak). Diğer semptomlar ve bulgular, femoral kılıfları (derin ven trombozu taklit edebilir) kanamaya bağlı femur nöropatisini, alt ekstremite ödemini ve eklemlerde ağrılı kanama veya efüzyonları içerir. Bebeklerde semptomlar arasında sinirlilik, hareket sırasında ağrı, iştahsızlık ve yavaş büyüme yer alır. Bebeklerde ve çocuklarda kemik büyümesi bozulur ve kanama ve anemi oluşabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.