Growth (Büyüme)

Growth (Büyüme)

Growth (Büyüme) Hormonu

Bu kategorideki ürünlerin temel etken maddesi 3 amino asitten oluşmaktadır. Arginine, ornithine ve lysine. Bu 3 amino asit yağsız kas kütlesi kazanımı ve büyümeyi destekler. Genellikle başlangış seviyesindeki sporcular için önerilmemektedir. Arginine amino asiti vücutta sentezlenebilir ve büyümenin dışında düzenleyici farklı görevler de üstlenir. Ornitihine amino asiti Arginine amino asiti kullanılarak vücutta sentezlenebildiğinden bu amino asite yarı esansiyel amino asit de denebilir. Lyzine amino asiti ise esansiyel amino asittir ve BCAA ürünlerinin de temel ham maddesidir.

Devamını oku..

10 Kayıt

sayfa başı

10 Kayıt

sayfa başı

Growth hormonu hipofiz bezi tarafından üretilir. Aynı zamanda somatotrofin (STH) olarak bilinir. Bu hormon doku oluşumunu tetikleyen bir anabolik etki oluşturduğundan, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde gerçekleşen hızlı büyüme için bir temel niteliği taşır. Hormonel bozukluğu (kısalık vs) olan kişilerin tedavisinde genelde GH tetikleyici ham maddeye rastlanmaktadır. GH sentezi, cildin yenilenmesine yardımcı olan kas dokusu ve kıkırdak üretimini olumlu yönde etkilerken aynı zamanda vücudun gelişimini ve kemik büyümesini de destekleyici özelliklere sahiptir. Büyüme hormonu ayrıca kas oluşumu ve gelişmesini tetikleyici bir role sahip olan IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü-1) sentezini de tetiklemekten sorumludur.

GH Nasıl Çalışır?

Kas hücrelerinin yüzeyinde bulunan hormon reseptörleri aktive olduğu anda, hücre çekirdeğine bir sinyal gönderilir ve böylelikle DNA replikasyonu ile ardından gelen RNA’ya dönüşüm tetiklenir. Bu şekilde protein sentezinin önü açılmış olur. Diğer bir deyişle, hormonal uyarı protein sentezini arttırır ve bunun sonucunda kas hücreleri çoğalırken kasların büyüklüğü ve gücü artar. Growth tetikleyici supplementlerin kullanımı sonucu kas kütlesi ile gücünde bir artış meydana gelir ve aynı zamanda fiziksel performans bir üst seviyeye taşınmış olur.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

  • Büyüme hormonu tetikleyici ürünlerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Böbrek problemleri olan kişilerde growth ürünlerinin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
  • Bu maddenin devamlı veya fazla dozda kullanımı karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve karaciğer hasarına sebep olabilir.
  • Kardiyovasküler rahatsızlıkları olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
  • Prostat problemleri (aşırı büyüme ve kanser) olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.