Brokoli (Broccoli)

Brokoli (Broccoli)

Brokoli Nedir?

Brokoli, lahanagiller familyasından yeşil renkli, küçük yumrular halinde bir bitki türüdür. Yüksek seviyede diyet lifi ve vitamin içeren bir bitki olan brokolinin bileşen maddeleri arasında; 100 gramda, 6.64 gram karbonhidrat, 2.6 gram lif, 0.37 gram yağ, 2.82 gram protein, 89.30 gram su bulunmaktadır. Brokoli aynı zamanda A vitamini, Karoten, Tiyamin, Riboflavin, Niyasin, Pantotenik asit, B6 vitamini, Folik Asit, C vitamini, E vitamini, K vitamini gibi mineraller ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller içermektedir. Brokoli bitkisinin tüketiminin insan vücudunda hücre yapısının korunmasına yardımcı olduğu, bilinmektedir.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Brokoli Bitkisi Ne İşe Yarar?

Fitokimyasal bileşikler açısından zengin olan brokoli, birçok detoks gıda takviyesinde ana bileşenlerden birini oluşturur. İçeriğinde bulunan yüksek seviyede besin lifi sayesinde sindirime yardımcı olan brokoli bitkisi, kabızlık gibi sorunların giderilmesini sağlar. Fiber, kalsiyum ve C vitamini vücudun zehirli maddelerden arınmasına yardımcı olan elementler arasında yer almaktadır. A ve K vitaminleri sayesinde D vitaminin depolanma sürecini destekleyici etkileri vardır. Brokoli bitkisinin, kalori miktarı çok düşük olduğundan, kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıklıkla ara ve ana öğünlerde tercih edilmektedir.

Brokoli'nin Temel Özellikleri

  • Vitamin ve mineral bakımından zengindir.
  • Antioksan yapıya sahiptir.
  • Karaciğer dostudur.
  • Dikkat Olası Yan Etkiler

    Brokoli içerikli gıda takviyelerinin hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.