Brokoli (Broccoli)

Brokoli (Broccoli)

Brokoli Nedir?

Brokoli, lahanagiller familyasından yeşil renkli, küçük yumrular halinde bir bitki türüdür. Yüksek seviyede diyet lifi ve vitamin içeren bir bitki olan brokolinin bileşen maddeleri arasında; 100 gramda, 6.64 gram karbonhidrat, 2.6 gram lif, 0.37 gram yağ, 2.82 gram protein, 89.30 gram su bulunmaktadır. Brokoli aynı zamanda A vitamini, Karoten, Tiyamin, Riboflavin, Niyasin, Pantotenik asit, B6 vitamini, Folik Asit, C vitamini, E vitamini, K vitamini gibi mineraller ve kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller içermektedir. Brokoli tüketiminin insan vücudunda hücre yapısının korunmasına yardımcı olduğu, kronik iltihaplanmanın önlenmesine katkıda bulunduğu ve serbest radikallerle mücadeye destek olduğu bilinmektedir.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Brokoli Ne İşe Yarar?

Kansere karşı koruma sağlayan fitokimyasal bileşikler açısından zengin olan brokoli, detoks enzimlerinin seviyelerini yükselterek vücuttaki toksinlerin atılmasına katkıda bulunur. İçeriğinde bulunan yüksek seviyede besin lifi sayesinde sindirime yardımcı olan brokoli, kabızlık gibi sorunların giderilmesini sağlar. Brokoli aynı zamanda kolesterolü düşürdüğünden, kalp ve damar sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. Fiber, kalsiyum ve C vitamini bakımından zengin olan bitki vücudun zehirli maddelerden arınmasına yardımcı olur. Brokoli güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bulunan A ve K vitaminleri sayesinde D vitaminin depolanma sürecini destekleyici etkileri vardır. Brokoli, kalori miktarı çok düşük olduğundan, kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Brokoli'nin Temel Faydaları

  • Sindirim sistemini destekler.
  • Antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Detoks özelliği bulunur. Karaciğer dostudur.
  • Dikkat Olası Yan Etkiler

    Ganoderma'nın hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.