Boswellia Nedir?

Boswellia, İncil'de de birkaç kez sözü edilen, frankincense (akgünlük) olarak da bilinen bir bitkidir. Eski Mısır ve Hindistan'da mumyalama, kremasyon ve topikal yaraların tedavisi için kullanılmıştır. Boswellia bugün hala farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bitki, anti-kanser özelliklerine ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirme yeteneğine sahip bir anti-enflamatuardır. Bunun nedeni, otunda bulunan oleogum reçinesidir. Boswellia, bir besin takviyesi olarak satılmaktadır ve kullanımı ile bağlantılı olarak oldukça düşük bir yan etki riskine sahiptir. Boswellia bitkisinde bulunan Boswellik asitler, beyin tümörü olan bireylerde ortaya çıkan serebral ödemlerin azaltılmasına destek olabilir. Bu, steroidlerle ilişkili olumsuz yan etkiler nedeniyle vücuda faydalı olan kanser tedavisinde, steroid ihtiyacını azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, Colorado Devlet Üniversitesi tarafından derlenen bir araştırmaya göre, boswellia, hücre zarının parçalanmasına ve lösemi hücrelerinde onların ölmelerini sağlayacak bir zincir reaksiyonuna neden olan hücresel proseslerde olumlu bir değişiklik meydana getirebilmektedir.

Boswellia Nedir? Faydaları Nelerdir?

Boswellia Ne İşe Yarar?

Bazı klinik çalışmalarda bulunan sonuçlara göre, Boswellia artrit ile ilişkili semptomları da düzeltebilmektedir. Anti-inflamatuar nitelikleri nedeniyle, boswellia, osteoartriti olan hastalarda eklemlerde ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir ve bu da eklem dayanıklılığının artmasına yol açabilir. Çeşitli amaçlar için alınan diğer ilaçlarla etkileşime girebildiğinden, boswellia'yı, bir bitkisel ilaç olarak kullanmadan önce bir doktorla konuşmanız önerilmektedir. Ayrıca, önerilen dozajlar kişiye ve tedaviye bağlı olarak değişebilir. Colorado State Üniversitesi tarafından derlenen araştırma çalışmalarına göre, boswellia enflamatuar bağırsak hastalığının en iyi ilaçsız tedavilerinden bir tanesidir. Probiyotikler ve akupunktur ile birlikte, boswellia da, TH2 üretimini teşvik ederken TH1 sitokin üretimini inhibe ederek bağırsaklardaki iltihaplanmayı tedavi etmeye yardımcı olur. TH1 sitokinleri, hücrelerde bulunan, sağlıksız hücrelerin büyümesini ve bağırsaklardaki iltihaplanmanın yayılmasını teşvik eden proteinlerdir. TH2 proteinleri ise bağırsaklardaki yeni, sağlıklı hücrelerin üretimini hızlandırırlar.

Boswellia Serrata Ve Bromelain Kullanımı:

Bromelain, ananas suyunda ve ananas sapında bulunan bir enzimdir. Madde, özellikle burun ve sinüslerin şişmesini (enflamasyonu) azaltmak için ameliyat veya yaralanma sonrası kullanılır. Aynı zamanda saman nezlesi, şişlik ve ülser (ülseratif kolit) içeren bağırsak hastalıklarının tedavi edilmesi, bir yanıktan sonra ölü ve hasarlı dokunun çıkarılması (debridman), akciğerde su birikmesini önlemek (pulmoner ödem), kasları gevşetmek, kas kasılmalarını uyarmak, pıhtılaşmayı yavaşlatmak, antibiyotiklerin emilimini arttırmak, kanseri önlemek ve vücudun yağdan kurtulmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Bazı insanlar, bromelaini tripsin (protein) ve rutin (karabuğdayda bulunan bir madde) ile birleştiren bir artrit (osteoartrit) ürünü (Phlogenzym) kullanırlar. Bu şekilde kullanılan Bromelain, artritli kişilerde ağrının azaltılması ve diz fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilmektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.