Biotin Saç Çıkartır Mı?

Biotin, B vitamini ailesinin bir parçası olan, suda çözünebilen bir vitamindir. Aynı zamanda H vitamini olarak da bilinir. Vücut, bazı besin maddelerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olması için biotine ihtiyaç duyar. Biotin aynı zamanda saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığında da önemli bir rol oynar. Yeterli miktarda biotin almıyorsanız, saç dökülmesi ya da ciltte pullanma yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, biotin eksikliği çok nadir görülür. Çoğu durumda, diyetiniz yoluyla aldığınız biotin, sağladığı sağlık faydalarından yararlanmanız için yeterli olur. Biotinin en bilinen faydası saç sağlığına iyi gelmesidir. Peki biotin saç çıkartır mı? Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan temel bir proteindir. Biotinin vücutta keratin altyapısını geliştirdiği ortaya konulmuştur. Ancak bunun ötesinde, araştırmacılar saçlarda veya cilt sağlığında biotinin rolünün tam olarak ne olduğundan emin değildirler. Biotinin saç büyümesi üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar sınırlı sayıdadır. Bugüne kadar, artan biotin alımının saç büyümesini teşvik etmesine yardımcı olabileceğini gösteren çok az kanıt bulunmaktadır. Örneğin, bir 2015 çalışmasında, saçlarında incelme olan kadınlara, 90 gün boyunca günde iki kere oral yolla biotin içeren bir deniz proteini takviyesi (MPS) veya plasebo verilmiştir. Çalışmanın başında ve sonunda, kafa derisi üzerindeki etkilenen alanların dijital görüntüleri alınmıştır. Araştırmacılar, MPS alan kadınların saç dökülmesinden etkilenen bölgelerinde önemli miktarda saç büyümesi yaşadığını bulmuşlardır. Ayrıca bu grubun saçlarında daha az dökülme yaşadıkları tespit edilmiştir. Aynı firma tarafından 2012'de yapılan bir başka çalışma da benzer sonuçlar vermiştir. Katılımcılar 90 ve 180 gün sonra saç büyümesinde ve kalitesinde iyileşme yaşamışlardır.

Biotin Saç Çıkartır Mı?

Biotin İlaç Mıdır?

Biotin bir ilaç değildir. Genellikle diyet yoluyla yeterli miktarda biotin alınabilir ancak çeşitli durumlarda tablet formunda biotin takviyesi de kullanılabilir. Biotin eksikliği çok nadir görüldüğünden, ABD Gıda ve İlaç İdaresi önerilen bir diyet alım sınırı (RDA) belirlememiştir. Alım miktarları bir kişinin yaşına, cinsiyetine ve genel sağlığına göre değişiklik gösterebilir. Bunun yerine, uzmanlar aşağıdaki dozaj kurallarını tavsiye etmişlerdir. 10 yaş ve üstü herkes günde 30 ila 100 mcg arasında biotin alabilir. Bebekler ve çocuklarda ise durum biraz daha farklıdır:

Doğumdan 3 yaşa kadar: 10 ila 20 mikrogram (mcg)
4 ila 6 yaş arası: 25 mcg
7 ila 10 yaş arası: 30 mcg
Hamile veya emziren kadınların daha yüksek seviyelerde biotine ihtiyacı olabilir.
Sizin için doğru günlük miktar hakkında doktorunuzla konuşmanız önerilir. Uzman kişiler maksimum fayda sağlamak için dozajınızı güvenli bir şekilde nasıl artıracağınız konusunda size rehberlik sağlayabilirler. Önerilen biyotin alım miktarını diyetinizle veya bir biyotin takviyesi yoluyla alabilirsiniz.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.