Biotin (Biyotin)

Biotin (Biyotin)

Biotin Nedir?

B vitamini grubunda yer almakta olan Biotin, vücudun belirli organlarına, hücresel reaksiyonlar ile yerleşmektedir. Beyin ve kalp dokularında yer alan ve böbrekte, karaciğerde biriken Biotin, vücut için gerekli bir vitamin kaynağıdır. Ve biotin eksilğin de vucutta bir çok sorunlara yol açtığı uzmanlar tarafıdnan ileri sürülmektedir. Biotin sebze, meyve, et ve süt gibi günlük hayatta tükettiğimi besinlerde bulunmaktadır.

H vitamini özelliği de taşıyan Biotin, için vücudun ihtiyacını karşılamak için tavsiye edilen günlük kullanım miktarı bulunur. Günlük olarak 150-300 mcg miktarında vücuda alınması gerektiği düşünülmektedir.

Devamını oku..

14 Ürün

sayfa başı

14 Ürün

sayfa başı

Biotin Vitaminin Faydaları Nelerdir?

  • Biotin’nin en önemli misyonu, vücuda protein depolanmasında rol almasıdır.

Biotin Eksikliği Nedir?

  • Biotin eksikliği çok nadir görünse de, hamile ve sigara içen kişilerde ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri ise; yorgunluk ve iştahsızlıktır.
  • Saç dökülmesi ve erken beyazlaşan saçlar, Biotin eksikliğinin bir belirtisidir. Gözde kızarıklık, ciltte kuruluk, pullanma, kas ağrıları, işitmede azalma, saçın yağlanması ve kaşınması, tırnak kırılması, kolesterol yükselmesi, mide bulantısı gibi reaksiyonlara sebebiyet vermektedir.
  • Psikolojik olarak da kişiyi etkilemektedir. Özellikle depresyona yol açabilmektedir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler:

Ağız yoluyla uygun şekilde alındığında ya da cilde %0.0001 ila %0.6 biyotin içeren kozmetik ürünler olarak uygulandığında güvenilir olduğu düşünülmektedir. Vücudun biyotini işleyemediği kalıtsal durumlarda daha fazla biyotin kullanımı gerekebilir. Bu kişiler doktor tavsiyesi üzerine biyotin ürünlerini kullanmalıdır. Böbrek diyalizi alan kişilerde ekstra biyotin gerekebilir. Bu durumlarda biyotin içerikli bir ürünü kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Kan testi sonuçlarını etkileyebileceğinden biyotin içerikli gıda takviyesi kullanıyorsanız bu testleri yaptırmadan önce sağlık uzmanınıza durumu bildiriniz. Gıda takviyesidir. Herhangi bir hastalığın teşhis, tedavi ya da önlenmesinde kullanılmaz.

Biotin Ürünleri:

Türkiye'de kompleks ve saf olmak üzere birçok markanın Biotin ürünü bulunmaktadır. Kapsül ya da tablet form ile sunulan ürünler 8000 mcg ile 5000 mcg arasında değişmektedir.Nutraxin, Solgar, Voonka ve HP Biotin ürünleri en fazla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.