Biotin (Biyotin)

Biotin Nedir?

B vitamini grubunda yer almakta olan Biotin, vücudun belirli organlarına, hücresel reaksiyonlar ile yerleşmektedir. Özellikle karaciğerin yağlanmasının önlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Beyin ve kalp dokularında yer alan ve böbrekte, karaciğerde biriken Biotin, vücut için gerekli bir vitamin kaynağıdır. Ve biotin eksilğin de vucutta bir çok sorunlara yol açtığı uzmanlar tarafıdnan iler sürülmektedir.Biotin kozmetik ürünlede yani; sebze, meyve, et ve süt gibi günlük hayatta tükettiğimi besinlerde bulunmaktadır.

H vitamini özelliği de taşıyan Biotin, vücudun daha enerjik ve zinde olmasını sağlamakta br günlük tüketilmesi gereken belirli miktarları vardır. 150-300 mcg miktarında vücuda depolanması gerekmektedir.

Devamını oku..

12 Ürün

sayfa başı

12 Ürün

sayfa başı

Biotin'in Faydaları Nelerdir?

  • Biotin’nin en önemli misyonu, vücuda protein depolaması ve bu sayede daha sağlıklı ve dinç olmayı sağlamasıdır.
  • Ayrıca hücre yenilende gelişmesinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle saç ve tırnaklar için önem teşkil etmekete ve saçların dökülmesini,beyazlaşmasını önlediği uzmanlar tarafından ileri sürülmüştür.
  • Yağ asitleri ve metabolizmanın işlenmesini kolaylık sağlamkata,kan şekeri oranını dengede tutmaktadır.

Biotin Eksikliği Durumunda?

  • Biotin eksikliği çok nadir görünse de, hamile ve sigara içen kişilerde ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri ise; yorgunluk ve iştahsızlıktır.
  • Saç dökülmesi ve erken beyazlaşan saçlar, Biotin eksikliğinin bir belirtisidir. Gözde kızarıklık, ciltte kuruluk, pullanma, kas ağrıları, işitmede azalma, saçın yağlanması ve kaşınması, tırnak kırılması, kolesterol yükselmesi, mide bulantısı gibi reaksiyonlara sebebiyet vermektedir.
  • Psikolojik olarak da kişiyi etkilemektedir. Özellikle depresyona yol açabilmektedir.