Biotin Faydaları Nelerdir?

Biotin bir vitamindir. Yumurta, süt veya muz gibi birçok gıdada az miktarda bulunur. Yaygın olarak saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar, sinir hasarı ve diğer birçok durumun tedavisi için kullanılır. Biotin, vücutta yağlar, karbonhidratlar ve proteinler gibi belirli maddeleri parçalayan enzimlerin önemli bir bileşenidir. Düşük biotin seviyelerini tespit etmek için iyi bir laboratuvar testi yoktur, bu nedenle bu durum genellikle saçın incelmesi (sıklıkla saç renginde kayıp) ve göz, burun ve ağız çevresindeki kırmızı pullu döküntüleri içeren semptomlar ile tanımlanır. Diğer belirtiler arasında depresyon, yorgunluk, halüsinasyonlar, kol ve bacakların karıncalanması yer alır. Diyabetin de düşük biotin seviyelerine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Biotin almak, kandaki düşük biotin seviyesinin tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca, biotinin kan seviyelerinin düşmesini de önleyebilir. Düşük biotin seviyeleri, saç ve göz sağlığının olumsuz etkilenmesine ve burun ve ağız çevresinde döküntülere neden olabilir. Diğer belirtiler arasında depresyon, ilgi eksikliği, halüsinasyonlar, kol ve bacaklarda karıncalanma vardır. Düşük biotin seviyeleri, gebe olan, uzun süre tüpten beslenen, yetersiz beslenen, hızlı kilo kaybına uğramış veya spesifik bir kalıtsal duruma sahip kişilerde ortaya çıkabilir. Sigara içmek de düşük biotin seviyelerine neden olabilir. Biotin almak, bebeklerde döküntüleri düzeltmeye yardımcı olmaz.

Cilde bir steroid krem sürmeye ek olarak ağız yoluyla biotin ve çinko almak saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Kalıtsal bir bozukluk olan biotin-tiamin-duyarlı bazal gangliya hastalığına sahip insanlar, değişen mental durum ve kas problemleri yaşarlar. Erken araştırmalar, biotin ve tiamin almanın bu atakları tek başına tiamin alınmasından daha iyi bir şekilde engellemediğini göstermektedir. Ancak kombinasyon, bu semptomların süresini kısaltabilir. Bir yıl boyunca oral yolla biotin almak, kırılgan tırnakları olan insanlarda el ve ayak tırnaklarının kalınlığını artırabilir. Bazı erken araştırmalar, biotinin krom ile birlikte alınmasının, diyabetli kişilerde kan şekerini düşürebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, sadece biotin almak, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini geliştirmemektedir. Erken araştırmalar biotinin ağızdan ya da IV yolla alınmasının diyabetli kişilerin bacaklarındaki sinir ağrısını azaltabileceğini göstermektedir. Diyaliz alan insanlar kas krampları yaşayabilirler. Araştırmalar, biotinin ağızdan alınmasının bu insanlarda kas kramplarını azaltabileceğini göstermektedir. Bazı raştırmalar, yüksek doz biotin alımının, çoklu sklerozu olan bazı kişilerde vizyonu iyileştirebileceğini ve kısmi felç oranını azaltabileceğini göstermektedir.

Biotin Faydaları Nelerdir?

Biotin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Aşağıdaki dozlar bilimsel araştırmalarda incelenmiştir:
Yetişkinler (Oral kullanım):
Genel: Biotin için önerilen hiçbir alım sınırı (RDA) yoktur. Biotin için yeterli alım miktarı (AI) 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için 30 mcg, hamile kadınlar ve emziren kadınlar için ise 35 mcg'dir.
Biotin eksikliğinde: Günlük 10 mg'a kadar kullanılabilir.
Çocuklar (Oral kullanım):
Genel: Biotinin çocuklarda kullanımı için önerilen hiçbir alım sınırı (RDA) yoktur. Biotin için yeterli alım miktarı (AI) ise 0-12 aylık bebekler için 7 mcg, 1-3 yaş arası çocuklar için 8 mcg, 4-8 yaş arası çocuklar için 12 mcg, 9-13 yaş arası çocuklar için 20 mcg ve ergenler için 25 mcg'dir.
Biotin eksikliğinde: Bebeklerde günde 10 mg'a kadar kullanılabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.