Betain

Betain

Betain (Betaine) Nedir

Betain, ücutta doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Pancar, ıspanak, tahıl gevreği, deniz ürünleri gibi yiyeceklerde de bulunabilir. Vücuttaki betain metil gruplarını homosistein maddesine aktarıp, onu vücuda zararsız bir hale getirerek proinflamatuar bir ara ürün olan bu maddenin üretimini etkiler. Düşük homosistein seviyeleri kalp, damar ve kemik sağlığına iyi gelirken, sinir sisteminin de düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Betain Ne İşe Yarar

Vücuttaki betain kimyasalı, bir inflamatuvar belirteç olan homosistein gibi moleküllerin bünyesindeki metilasyondan sorumlu bir elektron bağışçısıdır. Homosisteinin tekrar methionine dönüştürülmesi oksidatif süreci ve bunun sonucundan gerçekleşen hücre hasarını engellemede rol oynar.

Yüksek miktarlardaki methinonin sayesinde vücutta bir ozmolit görevi gören kreatin maddesinin sentezi artar ve hücrenin su dengesi bu durumdan etkilenir. Betain sayesinde vücuttaki sıvıların artışı protein sentezini ve kas hücrelerinin büyümesini tetikler. Tüm bunlara ek olarak kreatin miktarı da yeterince yüksekse, kas kütlesinde, enerji (ATP) miktarında ve güç çıkışında bir artma görülür.

Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Betaine içerikli besin takviyelerinin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur.
  • Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Betain takviye gıdalarının devamlı veya fazla dozda kullanımı mide bulantısı, baş ağrısı ve gastrik problemlere yol açabilir.
  • Bu maddenin kullanımı kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Hassas kişilerde yüksek dozda betain kullanımı vücut kokusunda bir değişikliğe sebep olabilir.