Betain

Betain (Betaine) Nedir

Betain, metil gruplarını homosistein maddesine aktarıp, onu vücuda zararsız bir hale getirerek proinflamatuar bir ara ürün olan bu maddenin üretimini etkiler. Düşük homosistein seviyeleri kalp, damar ve kemik sağlığına iyi gelirken, sinir sisteminin de düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunlara ek olarak, yüksek seviyelerde betain ilginç bir anabolik etki ortaya çıkarır ve kas kütlesi artışına katkıda bulunur. Bu sayede kas dayanımı gelişirken, fiziksel performansta genel bir artış görülür.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Betain Ne İşe Yarar

Betain, bir inflamatuvar belirteç olan homosistein gibi moleküllerin bünyesindeki metilasyondan sorumlu bir elektron bağışçısıdır. Homosisteinin tekrar methionine dönüştürülmesi oksidatif süreci ve bunun sonucundan gerçekleşen hücre hasarını hatrı sayılır miktarda engeller. Bu şekilde vücuttaki hücresel yapıların korunmasına katkıda bulunur. Böylelikle betain iltihaplanmanın azalmasını sağlarken, kardiyovasküler sistemin korunmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda kemik hastalıklarının gelişimini de engelleyen betain, sinir sistemi ve görme ile ilgili problemlerin oluşma riskini de azaltır.

Yüksek miktarlardaki methinonin sayesinde vücutta bir ozmolit görevi gören kreatin maddesinin sentezi artar ve hücrenin su dengesi bu durumdan etkilenir. Betain sayesinde vücuttaki sıvıların artışı protein sentezini ve kas hücrelerinin büyümesini tetikler. Tüm bunlara ek olarak kreatin miktarı da yeterince yüksekse, kas kütlesinde, enerji (ATP) miktarında ve güç çıkışında bir artma görülür. Dahası, bu madde nitrik oksit üretimini arttırarak, kan akış hacmini büyütür ve kas hücrelerine daha fazla besin ulaşmasını sağlar.

Dolayısıyla, fiziksel aktivite ile birlikte betain kullanımı, vücutta protein sentezini ve kas kütlesi oluşumunu pozitif yönde ve verimli bir şekilde geliştiren, anabolik hücre sinyalleri ile dolu bir ortam yaratır. Betain, kas büyümesine olan katkıları ve fiziksel performans ile dayanıklılığı arttırması nedeni ile gittikçe daha çok sporcu tarafından tercih edilmektedir.

Betain’in Temel Faydaları:

  • Kas kütlesinin büyümesini teşvik eder
  • Kas gücü çıkışının artmasına yardımcı olur
  • Fiziksel performansı geliştirir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Betaine içerikli besin takviyelerinin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur.
  • Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Betain takviye gıdalarının devamlı veya fazla dozda kullanımı mide bulantısı, baş ağrısı ve gastrik problemlere yol açabilir.
  • Bu maddenin kullanımı kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Hassas kişilerde yüksek dozda betain kullanımı vücut kokusunda bir değişikliğe sebep olabilir.