Beta Karoten

Beta Karoten

Beta Karoten Nedir?

Beta karoten bir provitamin çeşididir. A vitaminin öncül maddesi olarak bilinir. Depolaması karaciğerde gerçekleşen bu madde gerektiğinde A vitaminine dönüştürülerek kullanılabilir. Çok sayıda karotenoid arasından A vitaminine dönüşme oranı en fazla olanı beta karotendir. Beta karotenin en önemli özelliklerinden bir tanesi güçlü antioksidan özelliklere sahip olmasıdır. Beta karoten dışında önem arzeden bazı karotenoidler; likopen, zeoksantin ve luteindir. Beta karoten çoğunlukla meyve ve sebzelerde bulunmaktadır.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Beta Karoten Ne İşe Yarar?

Beta karoten güçlü antioksidan özellikleri sayesinde serbest köklerin nötralizasyonunu sağlayarak hücre hasarını en aza indirmede yardımcı olduğu düşünülmektedir. Türkiye'de en fazla tercih edilen markalar Solgar ve GNC markalarına aittir.

Beta Karoten Ürünlerin Temel Özellikleri

  • Genelde kompleks yapıdaki antioksidan ürünlerinde bulunurlar.
  • Bağışıklık sistemini üzerinde etkileri olduğu düşünülmektedir.
  • Kapsül formda sunulmaktadırlar.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumu söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Sigara kullanan kişilerde beta karoten takviyeleri kolon, akciğer ve prostat kanseri riskini arttırabileceği yönünde endişeler bulunmaktadır. Sigara içen kişilerin bu ürünleri kullanması tavsiye edilmez. Beta-karoten kullanımının anjiyoplasti sonrası zararlı etkilerinin olabileceği konusunda bazı çalışmalar vardır.[1] İyileşmeyi engelleyebilirler. Sağlık uzmanınızın tavsiyesi olmadan anjiyoplasti öncesi veya sonrasında beta-karoten ve diğer antioksidan vitaminlerin kullanılması tavsiye edilmez. Besin takviyeleri çeşit içeren dengeli besinlere alternatif değildir. Almış olduğunuz ürün üzerindeki kullanma talimatlarına uyunuz.