Beta Karoten

Beta Karoten

Beta Karoten Nedir?

Beta karoten bir provitamin çeşididir. A vitaminin öncül maddesi olarak bilinir. Depolaması karaciğerde gerçekleşen bu madde gerektiğinde A vitaminine dönüştürülerek kullanılabilir. Çok sayıda karotenoid arasından A vitaminine dönüşme oranı en fazla olanı beta karotendir. Beta karotenin en önemli özelliklerinden bir tanesi güçlü antioksidan özelliklere sayesinde serbest köklerin vücuda vereceği hücresel hasarı engelleyebilmesidir. Beta karoten dışında önem arzeden bazı karotenoidler; likopen, zeoksantin ve luteindir. Beta karoten çoğunlukla meyve ve sebzelerde bulunmaktadır.

Devamını oku..

3 Kayıt

sayfa başı

3 Kayıt

sayfa başı

Beta Karoten Ne İşe Yarar?

Beta karoten güçlü antioksidan özellikleri sayesinde serbest köklerin nötralizasyonunu sağlayarak hücre hasarını en aza indirir. Madde aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirip destekleyerek, vücudun enfeksiyonlar ile olan mücadelesine katkıda bulunur. Beta karotenin kanser riskini azaltıcı özellikleri vardır. Kalp ve damar sağlığını da olumlu yönde etkileyen madde, kalp krizi riskini ve damar sertliği oluşma şansını azaltır. Koroner damar hasarlarının da önlenmesine yardımcı olan beta karoten, aynı zamanda karaciğer yağlarının oksidatif zararları da engelleyici etkiler gösterir. Yapılan araştırmalarda beta karotenin katarakt riskini azalttığı ortaya koyulmuştur. Beta karoten maddesinin uzun süreli kullanımı, bilişsel ve düşünsel fonksiyonların işleyişini olumlu yönde etkilemektedir.

Beta Karotenin Temel Faydaları

  • antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Karaciğer fonksiyonlarını destekler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumu söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren dengeli besinlere alternatif değildir. Almış olduğunuz ürün üzerindeki kullanma talimatlarına uyunuz.